Aliyev Ermenistan’ın çarpık askeri sistemini anlattı!

Aliyev Ermenistan’ın çarpık askeri sistemini anlattı!
Haber Merkezi - 16 Ekim 2020 Abone Ol

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’ın işgalinden kurtarmak için savaştıkları mücadeleyi tanımlarken; ”Azerbaycan için bu savaş bir kurtuluş savaşıdır” şeklinde konuştu.

Rus gazeteci Kiselev’e verdiği röportajda Aliyev Bakü’nün krizin çözümüne yönelik kırmızı çizgilerini açıklarken; “Her savaş vahşettir, kayıplardır, insanların çektiği acılardır, sevdiklerini kaybetmeleridir ancak fark şu ki bu savaş, Azerbaycan halkı için bir kurtuluş savaşı, Ermenistan için ise bir istila savaşıdır. Sözde Dağlık Karabağ Ordusu’nun aslında olmadığı hiç kimse için sır olmayıp, uluslararası arabulucuların da zaten bildiği bir gerçektir.”dedi.

Ermenistan’ın askeri politika ve tutumuyla kendi halkına da zulmettiğini vurgulayan Aliyev; ”Bugün Ermeni tarafının bu şekilde adlandırdığı birlikteki askerlerin yüzde 90’ı Ermenistan vatandaşı olup, Ermenistan’daki askerlik şubeleri tarafından askere çağırılıyor ve Azerbaycan’ın Ağdam, Füzuli, Cebrail, Kelbecer, Kubadlı, Laçin, Zengilan gibi işgal altındaki topraklarına gönderiliyorlar. Asıl soru ise, bu kişiler orada ne yapıyor? Bugün Azerbaycan’ın uluslararası olarak tanınan topraklarında Ermeni işgal güçleri bulunuyor. Ve hiçbir şey bunu haklı gösteremez, ne uluslararası hukuk açısından ne de insan ahlakı açısından. 30 yıldır Azerbaycanlıların atalarının topraklarına girmesine engel olacak politika izlemek mümkün değil. Bu topraklarda Ermeni nüfusu hiçbir zaman yaşamadı. Bizim askerlerimiz, Azerbaycan topraklarında savaşıp ölüyor, Ermeni askerleri ise hükümetlerinin işgal altında tutmak istediği topraklarda ölüyorlar”dedi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir