Bakan Fahrettin Koca’dan ümit veren açıklama: ”Salgının sonu yaklaşıyor”

Bakan Fahrettin Koca’dan ümit veren açıklama: ”Salgının sonu yaklaşıyor”
Haber Merkezi - 17 Eylül 2020 Abone Ol

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Vatandaşları uyaran Koca, ‘Salgının sonu yaklaşıyor’ diyerek ümit verdi.

Kovid-19 salgını Türkiye’de tekrar yükselme trendine girdi. Özellikle Ankara’nın, Türkiye’nin “Vuhan”ı olduğu ifade ediliyor. Tüm uyarılara rağmen , kontrollü normalleşmeyi ”salgın bitti” olarak algılayan ve rehavete kapılan vatandaşların düğünlere, bayram, hasta ziyaretlerine gitmesi kına geceleri, toplu taşımadaki umursamazlıklar de virüsün tekrar yayılmasına sebep oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca;

‘DSÖ verilerine göre; koronavirüs yakalananların sayısı 29 milyon 500 bini geçti. Hayatını kaybedenlerin sayısı 1 milyona yaklaştı. Dünya ve biz baştakinden daha zor bir durumdayız. Ağır hasta sayımız 1300’ün üzerinde. Sizleri düşünen devletiniz, size çare aramaya hazır bir sağlık ordumuz var. Salgının başından beri pozitif tanı konmuş vakamız her türlü desteği almıştır. Virüsün iz sürücüleri olan filyasyon ekibimizin sayısı 6 binden 11 bin 230’a çıkmıştır. Filyasyon ekiplerimiz bildiğimiz hastadan bilmediğimiz hastalara ulaşıyoruz. Her gün ortalama 100 bin test yapılıyor. Sonucu pozitif olan herkesin tedavisine başlanıyor’ dedi.

Sağlık çalışanlarının yükünün arttığını belirten Koca, ‘Onların cephede sizin için göğüs göğüse çarpışan kişiler olduğunu bilin. Bu savaşta hayati cephe hastanelerimizdir. 2 aydır bulaşıcılık artmış durumda. Bize, tedbirlere uyarak yardım edin’ şeklinde konuştu.

Salgıının seyri hakkında bilgi veren Koca umut verici açıklamasıyla adeta moral oldu. Koca; ”Bilimsel gelişmeler bu salgının da sonun yaklaştığını işaret etmekte. Bilim dünyası yılın sonuna kadar sonuç alınacağı konusunda hem fikir diyebiliriz. Bu yaşadığımız hayat böyle kalmayacak. Gerçek normalimize döneceğiz. Bana ve sağlık ordumuza destek vermenizi istiyorum. Sizleri güç birliğine davet ediyorum.” dedi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir