Egemen Bağış yeni dönemde ABD-Türkiye ilişkilerini değerlendirdi

Egemen Bağış yeni dönemde ABD-Türkiye ilişkilerini değerlendirdi
Haber Merkezi - 28 Kasım 2020 Abone Ol

Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Egemen Bağış, ABD’de gerçekleşecek yönetim değişikliğiyle birlikte Türkiye-ABD ilişkilerinin nasıl olacağıyla alakalı The Medialine haber sitesine görüş bildirdi. Büyükelçi Bağış: “Biz kelimelerden daha çok eylemlere bakıyoruz. Sayın Biden , siyaset ve uluslararası ilişkiler dünyasına yeni girmiş değil. Türkiye ve Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile geçmişe dayalı ilişkileri var” dedi.

Bağış: “Uzun süredir evli olan çiftler bile her konuda hemfikir değil. Farklılıkların olması doğal. Neredeyse 30 yıldır evliyim ve karımla her konuda %100 aynı fikirde olmadığım durumlar olsa bile, ama başarılı bir evliliğimiz var. Birbirimize hep destek olduk ve olmaya devam ediyoruz. Her ilişkide güzel günler olduğu gibi daha da güzel günler olur. Türk-Amerikan ilişkilerinin neredeyse 70 yıllık uzun bir geçmişi var, bu yüzden doğal olarak iniş çıkışlarımız var. Her ilişkide olduğu gibi, bazen farklılıklar olabilir, ancak uzun bir işbirliği ve diyalog geleneğimizde var” dedi.

Ne Türkiye’nin ne de ABD’nin birbirlerini kaybetmeyi göze alamayacağını savunan Bağış, ABD’li siyasilerin sert çıkışlaırnın iç kamuoyuna yönelik, oy kaygılı söylemler olduğunu ifade etti.

Bir atasözünü referans veren Bağış: “Çok popüler bir Türk atasözü var: ‘Taç giyen baş akıllanır.’ Dolayısıyla, politikacılar göreve seçildiklerinde sorumluluklarının farkına varıyorlar çünkü kurumları tarafından bilgilendiriliyorlar. Ne ABD’nin ne de Türkiye’nin bir birini göz ardı edemeyeceğinin farkına varıp, diyaloğun önemini anlıyorlar. Deneyimler bize, ABD’li politikacıların kampanyalar sırasında yaptıkları açıklamalara göre değerlendirilmemesi gerektiğini öğretti. Biz kelimelerden daha çok eylemlere bakıyoruz. Sayın Biden, siyaset ve uluslararası ilişkiler dünyasına yeni girmiş değil. Türkiye ve Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile geçmişe dayalı ilişkileri var” şeklinde değerlendirmede bulundu. .Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir