Göonüllerin hızmatçısı Neşet Baba kabri başında anıldı

Göonüllerin hızmatçısı Neşet Baba kabri başında anıldı
Haber Merkezi - 26 Eylül 2020 Abone Ol

Neşet Ertaş, vefatının 8. yılında memleketi Kırşehir’de mezarı başında dualarla anıldı. Pandemi nedeniyle kısa tutulan törende usta sanatçının kabrine karanfil konuldu.

Ustanın hatırasının yad edildiği Törene; Kırşehir Valisi İbrahim Akın, AK Parti Milletvekili Mustafa Kendirli, Belediye Başkanı Selehattin Ekicioğlu, Jandarma Komutanı Ferhat Kuran, Emniyet Müdürü Murat Türesin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Halil Çalışır ile birlikte Ertaş ailesi ve abdal geleneği temsilcileri iştirak etti.

Vali İbrahim Akın, “Son dönemde yetişen en önemli ve abdal geleneği temsilcisi şüphesiz Neşet Ertaş’tı. Ertaş, mütevazi kişiliği ile hayatıyla insan sevgisi ile örnek yaşamıyla her zaman insanlarımızın gönlünde yer bulmuş ve taht kurmuştur” dedi.

AK Parti Milletvekili Mustafa Kendirli Ertaş’ın Türkiye’yi bozlaklarıyla ağlatan, oyun havaları ile oynatan birisi olduğunu söyledi. Belediye Başkanı Selehattin Ekicioğlu; “Ozan geleneğinin son temsilcisi Neşet Ertaş; ‘incinsen de incitme’ kültürünün son temsilcisidir. UNESCO müzik ağı listesine de girilmesine vesile oldu” dedi. Pandemi etkisi ile Ertaş’ın mezarı başındaki tören konuşmaların bitiminde nihayetlendirildi. Kırşehir Belediyesi ise Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde yöresel sunumlarla Ertaş’ı anacak.



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir