Gururumuz Türk Savunma Sanayii yine yaptı!

Gururumuz Türk Savunma Sanayii yine yaptı!
Haber Merkezi - 29 Eylül 2020 Abone Ol

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Türkiye’nin ilk deniz seyir füzesi olan Atmaca’nın seri üretimine başlanacağının müjdesini verdi.

Türk savunma sanayiinin yüzde yetmişi artık yerli. Bağımsız bir ülke için bu konu çok önemli. Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Türkiye’nin ilk deniz seyir füzesi olan Atmaca’nın testlerinin başarıyla devam ettiğini açıkladı.

Demir, 250 kilometre menzile sahip olan Atmaca füzesinin son bir testinin daha kaldığını açıkladı. Demir, Atmaca’nın kısa bir zaman sonra seri üretimine başlanacağını müjdeledi.

İsmail Demir; “Atmaca füzesinin testleri devam ediyor. Dün yine bir test atışları yapıldı ve başarılı geçti. Bu sondan bir önceki test son bir testi kaldı. Seri üretime geçmeyi hedefliyoruz” dedi.

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci’nin bigilendirmesine göre, Atmaca özelliklerine dünyada çok az sayıda ülkenin sahip olduğu, yerli bir roket ve denizin üzerine çok yakın seviyede 250 kilometrelik bir menzille uçuyor.

Atmaca’nın karadan karaya olan tipi için de çalıştıklarını belirten İkinci; “Bu da Kara Kuvvetlerimizin karadan karaya atılan füzeleri imha etme yeteneğine sahip olacak. Bu füzemizin üzerinde de yoğun çalışıyoruz. Bu tür teknolojiler gerçekten Türkiye’nin savunma sanayisi alanındaki gücüne ve birikimine çok ciddi katkı sağlayacaktır.” demişti.

Bugüne kadar yurt dışından alınan füzelerin yerini alacak olan Atmaca Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamak için yerli ve milli imkanlarla geliştirildi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir