Kaçak elektrik kullanımına bölgesel önlem!

Kaçak elektrik kullanımına bölgesel önlem!
Haber Merkezi - 30 Ekim 2020 Abone Ol

Kaçak elektrik kullanımının diğer illere göre yoğun olan Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak’a elektrik sağlayan Dicle Elektrik, diğer bölgelere göre yüksek olan kayıp kaçağı artık drone’larla havadan takip ediliyor.

Dicle Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Memet Atalay; “Kaçak elektriği daha çok kullananlar gelir düzeyi yüksek olanlar” diyerek , bu bölgelerde tarımsal sulamada kaçak elektrik kullananlara ve elektrik borcunu geciktirenlere 2021’den itibaren elektrik verilmeyeceğini açıkladı.

Atalay, bu hizmet bölgelerindeki tarımsal ve kırsal abonelerin elektrik faturasını ödeme alışkanlığının çok zayıf olduğunu söyleyerek; “Bu bölgelerdeki tarımsal sulama abonelerinin birikmiş borcu Haziran 2020 itibarıyla 3 milyar 680 milyon liraya ulaştı” dedi.

Atalay ayrıca; “Uzman ekiplerimiz bir süredir drone kullanmaya başladı. Drone’lar ile 5 kilometre çapındaki bir alanda 100 metre yükseklikten tespit yapılabiliyor. Gerek tarımsal sulamada, gerekse diğer alanlarda kayıtdışı kullanımını çok hızlı şekilde tespit edebiliyoruz. Koordinatlar tespit edilip görüntüler çekildiğinde hukuki anlamda delil niteliği de taşıyor. Drone’ların da kullanılacağı teknoloji ağırlıklı projemizin geliştirilme süreci devam ediyor. Tamamlandığında 61 bin kilometrekareyi aşan dağıtım bölgemizdeki ekili ürün cinsi, topraktaki nem ve arazi yapısı gibi özelliklere bakılarak ne kadar elektrik tüketildiği uydu destekli olarak belirlenecek.” dedi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir