Korona plastik poşete ilgiyi arttırdı

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün, salgın sebebiyle vatandaşların daha az bez torba kullandığını belirtti.

Korona plastik poşete ilgiyi arttırdı
Haber Merkezi - 24 Mayıs 2020 Abone Ol

Düzgün, salgın sürecinde, plastik poşet kullanımına artan eğilimin tüketimin çoğalmasından dolayı ortaya çıktığını söyledi. Plastik poşet kullanımının yüzde 40-50 civarında arttığını ekledi.

Poşet kullanımının ücretli olduğu günden beri talepte ciddi bir azalma görülmüştü, fakat pandemiyle birlikte poşete talebin arttığını ifade etti. Ömer Düzgün, Türkiye’de bölge bölge poşet kullanımının kayıtlarına erişebildiklerini belirtirken, Ege Bölgesi’nde plastik poşet kullanımın yüzde 45 arttığını ve bu poşetlerin büyük bir çoğunluğunun çöp poşetleri olduğunu vurguladı. Karadeniz’de bu oran yüzde 30 iken, Akdeniz’de yüzde 50, İstanbul’da yüzde 35 olarak kaydedildi. Poşet kullanımın en az olduğu bölge ise yüzde 45 ile Doğu Anadolu oldu.

Salgın nedeniyle, insanların poşet kullanımına olan ilgisinin artma nedeni eve servis oranın yükselmesinden kaynaklandığını söylerken, marketlerin poşet kullanımından ekstra bir kar elde etmediğini sözlerine ekledi.

Son olarak, çevre, insanlık ve tüm canlılar için vatandaşların alışverişe bez torba veya file ile gitmelerini önerdiklerini belirtti.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir