Olası İstanbul depreminde büyük zayiat uyarısı!

Olası İstanbul depreminde büyük zayiat uyarısı!
Haber Merkezi - 9 Kasım 2020 Abone Ol

İstanbul Avcılar ve Silivri’de gerçekleştirilen yapı tarama testinde incelenen 500 binanın yüzde 20’sinin yıkılma riski olduğu ortaya çıktı. Bazı bina sakinlerinin ise tarama çalışmasına yıkım kararı korkusuyla izin vermediği ortaya çıktı.

İBB Deprem Risk Yönetimi Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman, 790 bin binada yapı tespit taraması yapacaklarını belirten Kahraman, çalışmayla ilgili şöyle söyledi:

“Amacımız görev süremiz boyunca 39 ilçeyi bitirmek. Şu an Avcılar Denizköşkler ve Silivri Merkez Mahallesi’nde 17 Ağustos depreminden önce yapılmış binaları tarıyoruz. Bu binalar potansiyel olarak risk barındırıyorlar. Biz binalara girerek hızlı tarama yöntemleriyle risk olasılıklarını ortaya çıkarıyoruz. Çok riskli yapılar elbette yıkılıp yeniden yapılmak zorunda. Bazı binalar gerçekten ayakta zor duruyor şekilde çıkıyor. Bazıları güçlendirilebilir durumda. Yenileme ve güçlendirme modelleri üzerindeki çalışmalar devam ettiği için sonuçları şu an vatandaşlarımızla paylaşmıyoruz. Bunlar tamamlandığında halkımızla paylaşacağız.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir