Özellikle yalnız yaşayan vatandaşlara “kırık kalp sendromu” uyarısı

Koronavirüs önlemleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile ilgili Prof. Dr. Ahmet Akgül "kırık kalp sendromu" uyarısında bullundu.

Özellikle yalnız yaşayan vatandaşlara “kırık kalp sendromu” uyarısı
Hanne Ballı - 13 Mayıs 2020 Abone Ol

Koronavirüs önlemleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması getirilen 65 yaş ve üstü vatandaşlar, geçtiğimiz pazar günü verilen 4 saatlik iznin dışında yaklaşık 2 aydır sokağa çıkamıyordu. Bu sürecin yoğun stres ve kaygı oluşturabileceğini söyleyen Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. Ahmet Akgül yaşlıların “kırık kalp sendromu” yaşayabilecekleri ile ilgili uyarıda bulundu.

Yoğun stres duygularının kalp damar hastalıklarına davetiye çıkardığını söyleyen Akgül, “Kırık kalp sendromu bir kalp kası hastalığıdır, aşk hastalığı değildir. Uzun süre yoğun stres altında kalınca, yalnızlıkta, şu an olduğu gibi evde kalma gibi yoğun streslerde, sosyalleşmenin azalması gibi durumlarda oluyor. Kendini kalp kriziyle gösteren bir hastalıktır ama damarlar açık bulunduğu için gözden kaçar. ‘Evde kal’ ama artık bunu biraz serbestleştirmemiz gerekmekte. Çünkü evde kalanların psikolojisi bozulmaya ve hastalıkları çok artmaya başladı” dedi.

Prof. Dr. Ahmet Akgül, yalnız yaşayan 65 yaş ve üstü vatandaşlara, “Belediyeler ve devletimiz online psikolojik destek konusunda çalışmalar yapıyor, bizim de online destek hatlarımız var. Bunlar çok önemliler. Ayrıca kalp yogası da önemli bir tedavidir. Oturduğunuz yerde yapacağınız nefes egzersizleriyle, fiziksel egzersizlerle ve zihinsel egzersizlerle hem stresle hem de hareketsizlikle baş edebilecek hale gelebilirsiniz.” önerilerinde bulundu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir