Rusya ve Fransa’nın Ermenistan’a sivil uçaklarla yardım sevk ettiği iddia edildi!

Rusya ve Fransa’nın Ermenistan’a sivil uçaklarla yardım sevk ettiği  iddia edildi!
Haber Merkezi - 13 Ekim 2020 Abone Ol

Ermeni saldırıları 27 Eylül’de başlatılmış Azerbaycan ordusu karşı saldırıya geçerek hasımlarının unutmayacağı yenilgiler yaşatmıştı. Moskova’nın çağrısıyla alınan ateşkes kararını ilk andan ihlal eden Ermenistan sivil yerleşim yerlerini vurmuş, operasyon kaldığı yerden devam etmişti.Bu hararetli savaş devam ederken Rusya’nın sinsice Ermenistan’a yardım uçakları ile silah taşıdığı haber alındı.

Azerbaycan medyasının haberlerine göre; silahlar sivil uçaklar ile kargo kisvesi altında yapılıyor. Hatta önemli bir iddiaya göre Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan‘ın resmi ziyaretlerinde kullandığı devlet uçağı bile cepheye silah taşıyor. Böylece, Paşinyan ve hükümeti de silah kaçakçılığı ve savaş suçuna ortak oluyor.

Azerbaycan hükümeti sivil uçaklarla Ermenistan’a silah ve mühimmat sevkiyatı iddiaları üzerine konunun soruşturulması isteğiyle Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’ne (ICAO) başvuruda bulundu. Ayrıca Ermenistan’a yalnızca Rusya’dan değil 11 Ekim’de, F-GKXY plakalı bir Airbus A320-214 kargo uçağının Paris’teki Charles de Gaulle Havalimanı’ndan Erivan’a uçarak Fransa’dan da gizli destek geldiği basında çıkan haber ve iddialar arasında.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir