Sahip olduğu sulak alanlarıyla nesli tehlike altında olan kuş türlerine ev sahipliği yapıyor

Muş'ta Telli Turna Doğa Koruma Derneğinin saha gözlem ekipleri, Türkiye'nin en önemli göç güzergahlarından Muş Ovası'ndaki kuş türlerini kayıt altına alıyor.

Sahip olduğu sulak alanlarıyla nesli tehlike altında olan kuş türlerine ev sahipliği yapıyor
Özge - 11 Mayıs 2020 Abone Ol

Muş Ovası, Türkiye’nin önemli göç güzergahlarından biri. Sahip olduğu sulak alanlarıyla nesli tehlike altında olan kuş türlerine ev sahipliği yapıyor.

Telli Turna Doğa Koruma Derneği ekibi, ovadaki kuş türlerini gözlemleyerek önemli göç sulak alanlarında kuluçkaya yatan ve yemlenen kuşları inceledi. 8 yıldır arazide kuluçkaya yatan kuşları fotoğraflayarak takibe alan ekip, bölgedeki vatandaşları da hassas olmaları noktasında bilgilendiriyor.Telli Turna Doğa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Avci, zengin sulak alanlara sahip olan Muş’ta bir o kadar da canlı yaşadığını söyledi. Göçmen kuşların bölgeye güzellik kattığını ifade eden Avci, “Bugün Muş ilindeki sulak alanlar, sazlıklar, Kaz Gölü ve Haçlı Gölü’nde detaylı çalışma yaptık.Bu çalışma esnasında seyrek görülen türlerden olan kaşıkçı, kızıl boyunlubatağan, bahri ve küçük kara akbaba ile birkaç tane turna gözlemledik. KazGölü’nde yaklaşık 2 bin 500 tane küçük kara batağan, kızıl boyunlu batağan veangut kuşu olduğunu tekrar teyit ettik” dedi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir