ABD-Rum ittifakı!

ABD-Rum ittifakı!
Haber Merkezi - 14 Eylül 2020 Abone Ol

Kıbrıs Rum Kesimi ile Amerika arasında imzalanan mutabakat muhtırası Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy vasıtasıyla tepkisini açıkladı. Açıklamada; “Bu mutabakat muhtırası Doğu Akdeniz’de barış ve istikrara hizmet etmeyecek ve Kıbrıs meselesinin çözümüne de zarar verecektir.” denildi.

Aksoy, ABD’nin GKRY’ye olan silah ambargosunu kaldırması ve Rum tarafını askeri eğitim programına (IMET) dahil etmesini Ada’da bulunan iki halk arasındaki dengeyi bozucu ve gerginlik arttırıcı adımlar olarak değerlendirdi.

Aksoy, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, Ada’yı ziyareti sırasında Rumlarla görüşüp, Kıbrıs Türk tarafıyla görüşmemesinin de dikkat çekici olduğunu belirterek; “Ada’da Rumlarla birlikte eşit hak sahibi olan Kıbrıs Türklerini dışlayarak atılan bu adımların tek sonucunun Rumların uzlaşmazlığını pekiştirmek olacağı ve bu yaklaşımın Rum tarafını herhangi bir sorunun çözümünde uzlaşmacı bir tavır içine girmeye teşvik etmeyeceği kesindir. ABD’yi, Kıbrıs Adası’nda geleneksel olarak sürdürdüğü tarafsızlık politikasına geri dönmeye ve Kıbrıs meselesinin çözümüne yönelik çabalara katkıda bulunmaya davet ediyoruz.” dedi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir