ABD Putin’in sağ kolu ”Şef”i hedef aldı!

ABD Putin’in sağ kolu ”Şef”i hedef aldı!
Haber Merkezi - 24 Eylül 2020 Abone Ol

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) bir açıklamayla, Wagner adlı Rus güvenlik şirketinin sahibi Yevgeniy Prigozhin’in yönettiği bazı kuruluşlara yaptırım uyguladığını ilan etti. Şahsın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın bir iş adamı olduğu biliniyor.

ABD Hazine Bakanlığı açıklamasında Prigozhin‘in yönettiği bazı kuruluşların Rus güvenlik ve istihbarat servisleri ile doğrudan ilişkili olduğu ve Rusya’nın Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki (CAR) etkisini artırmak için çalıştığını belirtti.

Ayrıca Kremlin Sarayı’nın yemek işini yönettiği için “Şef” lakabıyla da bilinen Yevgeniy Prigozhin’e bağlı bazı isimlerin de yaptırım listesinde olduğu belirtildi.

Yaptırım uygulanan şirketler şirketler şunlar; elmas ve değerli maden sektöründe bulunan Rusya merkezli MFinans, CAR merkezli Lobaye Yatırım, Finlandiya merkezli lojistik, St. Petersburg merkezli Okeanos ve yatırım şirketleri Unicum Trade OY, ACEX OY ve Optima Freight OY. Şirketlerin üst düzey yöneticilerinin de yaptırım listesine alındığı ortaya çıktı. ABD, Yevgeniy Prigozhin’in Rus paralı savaşçı şirketi Wagner’in de yöneticisi ve finansörü olmasından rahatsız.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir