ABD Türkiye’ye yönelik yaptırımlara hazırlanıyor!

ABD Türkiye’ye yönelik yaptırımlara hazırlanıyor!
Haber Merkezi - 4 Aralık 2020 Abone Ol

ABD Kongresi, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alan Türkiye’ye yaptırımları da içeren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı’na (NDAA) kongrede oylanmak üzere hazır etti. Senato ve Temsilciler Meclisi’nin hazırlıklarını birleştiren yasa tasarısının gelecek hafta Kongre’nin iki kanadında da oylanması öngörülüyor.

ABD’nin Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası’nda (CAATSA) yer alan 12 yaptırımdan en az beşinin Türkiye’ye uygulamasını yasal zemine oturtuyor.

CAATSA kapsamında, yaptırım uygulanan kişi ve kurumlara ihracat-ithalat bankası desteğinin kesilmesi, ABD ve uluslararası mali kuruluşlarından kredi verilmemesi, mali kurumlara ABD Merkez Bankası ile doğrudan alışveriş yapma izni verilmemesi, döviz üzerinden işlem yapılmasının yasaklanması gibi yaptırımlar var. Trump 2017’de yürürlüğe giren CAATSA yaptırımlarının Türkiye’ye karşı uygulanmasını engellemişti.

Ulusal Savunma Yetkilendirme Tasarısı, Türkiye’nin programdan çıkarılmadan önce parasını ödeyerek aldığı altı adet f-35 uçağının ABD Hava Kuvvetleri’nce kullanılmasına da yetki veriyor. Çoluk çocuklarından çıksın.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir