Aldous Huxley’in hayatı ve eserleri

Aldous Huxley’in hayatı ve eserleri
Özge - 27 Haziran 2020 Abone Ol

Cesur Yeni Dünya, Algı kapıları gibi eserleri ile dünyaca üne kavuşmuş İngiliz şair ve yazar Aldous Huxley, 1894 yılında İngiltere’de doğmuştur.

16 yaşındayken, geçirdiği bir rahatsızlık sonucu bir yıl kör kalır. Bu süreçte zor zamanlar geçiren Huxley bu rahatsızlığı kendi iç dünyasını keşfedecebileceği şekilde dönüştürmüştür. 20’li yaşlarından itibaren yazarlıkta üretime geçen Aldous Huxley’in ilk eseri 1921 yılında yayınlanan “Crome Yellow / Krom Sarısı” adlı romanıdır. Sonrasında yayınlanan eserleri; Antic Hay, Those Barren Leaves ve Point Counter Point’dir.Dünyaca üne kavuşmuş ve en çok bilinen eseri 1932 yılında yayınlanan distopik yapıda kaleme alınmış bir eser olan Cesur Yeni Dünya’dır.

Rahatsızlığı nedeniyle askerlikten muaf tutulan Huxley, bir süre bir çiftlikte tarım işçisi olarak çalıştı. 1919’da Maria Nys ile evlenmiştir.. Huxley’in 1928 yılında yayınlanan “Point Counter Point / Ses Sese Karşı” eseri var olan ününü dahada pekiştirmesine yardımcı olmuştur.”The Doors of Perception / Algı Kapıları” ve “Heaven and Hell / Cennet ve Cehennem” ses getirmiş eserleri arasındadır.

Huxley, 22 Kasım 1963’te Hollywood’daki evinde hayata gözlerini yummuştur.

Aerodinamik Yasalarına Göre

Aerodinamik yasalarına göre o tombul ve tüylü arının hiç uçmaması gerekiyordu.
Herhalde bunu ona hiç kimse söylemedi ki, uçuyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir