Atina grubunun solisti Mıçı ağız değiştirdi! Barışçı oldu

Atina grubunun solisti Mıçı ağız değiştirdi! Barışçı oldu
Haber Merkezi - 26 Eylül 2020 Abone Ol

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye ile yaşanan gerilime ilişkin, “diplomasiye şans verilmesi” gerektiğini söyledi.

Diğer ülkelerin haklarına tecavüz etmeden kendi meşru haklarını kararlılıkla savunan Türkiye’nin amansız düşmanına dönüşen Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimle ilgili yaptığı açıklamada, “diplomasiye şans verilmesi” çağrısı yaptı.

Miçotakis, koronavirüs nedeni ile bu yıl online yapılan Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kuruluna video mesaj ile katılarak bir konuşma yaptı.

Geçen seneki Genel Kurulda Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dostluk ve iş birliği elini uzatmaya özen gösterdiğini savunan Yunanistan Başbakanı, Avrupa’da Türkiye için sözde bir köprü olarak hareket etme isteğinden de bahsettiğini anımsattı. Ancak, Türkiye’nin “buna rağmen bölgede gerilimi tırmandırdığını” iddia etmeye kalkarak tansiyonun sürekli yükselmeye devam edemeyeceğini herkesin anladığını, yakın komşular arasında ortaklığın mümkün olmadığına inanmayı reddettiğini söyledi.

Miçotakis, karşılıklı kabul edilebilir bir çözüm aramayı ve diplomasiye bir şans vermeyi teklif etti. Başbakan aksi halde Lahey Uluslararası Adalet Divanını işaret etti.

Türkiye ve Yunanistan arasında 2002 yılında başlatılan istikşafi görüşmelerin sonuncusu olan 60. tur ise 1 Mart 2016 yılında Yunanistan’ın başkenti Atina’da yapılmıştı. Bu tarihin ardından iki ülke arasındaki görüşmeler, siyasi istişareler formatında sürmüş fakat istikşafi görüşmeye dönmemişti.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir