Azerbaycan’ın kendi toprağında kazandığı zaferi Fransa yok saydı! Azerbaycan’da Fransız kararını tanımadı! ”Varak gibi” dedi!

Azerbaycan’ın kendi toprağında kazandığı zaferi Fransa yok saydı! Azerbaycan’da Fransız kararını tanımadı! ”Varak gibi” dedi!
Haber Merkezi - 26 Kasım 2020 Abone Ol

Fransa Senatosu, sözde “Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin” tanınmasını öngören teklifi 305 oy ile kabul etti. Azerbaycan Devlet Başkan Yardımcısı Hikmet Hacıyev ise söz konusu tasarıyı sıradan bir kağıt parçası olarak gördüklerini açıkladı.

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’ı Ermenistan işgalinden temizlemesi ile Fransa’daki Ermeni lobisi, muhafazakarların çoğunlukta olduğu senatodan, tavsiye niteliğindeki karar taslağını geçirdi. Fransa Senatosu, yapılan oylamayla sözde “Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin” tanınmasını içeren teklifi 305 oy ile kabul etti.

Azerbaycan Devlet Başkan Yardımcısı Hikmet Hacıyev, RIA Novosti’ye yaptığı açıklamayla, Fransa Senatosu’nun maksatlı kararını şöyle değerlendirdi;

“Öncelikle bu tasarının Azerbaycan için sıradan bir kağıt parçasından başka bir şey olmadığının altını çizmek istiyoruz. Uluslararası hukuk, Birleşmiş Milletler Anlaşması ve BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarını ağır bir şekilde ihlal etmekle birlikte dar siyasi çıkarlar namına kabul edilen bu kağıt parçası, Fransa’nın hem AGİT Minsk Grubu eş başkanı olan bir ülke olarak hem de BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olarak niyetleri ve objektif faaliyetleriyle ilgili büyük soru işaretleri yaratıyor. Fransız politika ve parlamenter sisteminin çok utanç verici adımı… Fransa hükümeti, bu tür kışkırtıcı adımların kabul edilemez olduğu yönünde resmi tutumunu açıklamalı ve bu tasarıyı kınayan bir bildiri kabul ederek Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne desteğini ifade etmeli.” 



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir