Balkan kültürünü dünyaya tanıtan Emir Kusturica’nın filmlerini mutlaka izlemelisiniz!

Balkan kültürünü dünyaya tanıtan Emir Kusturica’nın filmlerini mutlaka izlemelisiniz!
Özge - 29 Mayıs 2020 Abone Ol

Balkan Kültürü’nü dünyaya tanıtan en büyük isimlerden biri olan Emir Kusturica 1954’de Saraybosna’da doğmuştur. Yönetmenliğini yaptığı pek çok filmi Cannes ve Venedik Film Festival’inde defalarca ödül almıştır.

Bu filmleri izlemeden geçmeyin!

Çingeneler Zamanı-1988 IMDB 8,3

Kusturica’nın en iyi filmlerinden biri olarak gösterilen Çingeneler zamanı 1988 yılı Yugoslavya’sında çekilen müziği, kullandığı görseller ve oyunculuklarıyla izleyenleri etkileyen, çingene dilinde çekilmiş bir dram yapıt.

Çingeneler Zamanı’na müzikleriyle damga vuran Goran Bregoviç’in Ederlezi eseri aklınızdan çıkmayacak.

Kara Kedi, Ak Kedi-1998 IMDB 8,1

Aradan geçen uzun yıllar içinde birbilerinden kopmuş olan Grga ve Zarije’nin arkadaşlıkları, Zarije`nin haylaz oğlu sayesinde yeniden başlar ve beraberinde büyük bir de şamata, aşklar, ayrılıklar getirir.

Yeraltı-1995 IMDB 8,1

Kusturica filmografisinin tartışmasız en iyilerinden biri olan Yeraltı, gösterime girdiği yıl Cannes Film Festivali’nde yönetmene 2. Altın Palmiye’sini kazandırmıştır. İkinci Dünya Savaşı dönemi Yugoslavya’sında, harap olmuş Belgrad’ın görüntüleriyle başlar film. Alman istilası altındaki kentte Marko’nun vaatleriyle en yakın arkadaşı Petar “Blacky” ve arkadaşları, “sözde” sivil halk için “yeraltında” silah üretimine başlarlar. 

Babam İş Gezisinde-1985 IMDB 7,8

Tito ve Stalin’in 1948 yılındaki işbirliği ile büyük bir karmaşanın hakim olduğu yıllarda aynı zamanda Yugoslav komünistleri için de oldukça tehlikeli yılların başlangıcıydı.Çalıştığı gazetede yaptığı küçük bir dikkatsizlik yüzünden tutuklanan Mesha da tam bu dönemin içindedir.

Arizona Rüyası-1992 IMDB 7,3

Emir Kusturica’nın, Amerika’da çektiği ilk film olan Arizona Rüyası Berlin Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü sahibi. Filmin başrol oyuncusu Johnny Depp, genç yaştaki Axel karakterini canlandırıyor. Bir haber, bir düş, bir fırtına ya da bir aşk onu nereye savuruyorsa oraya sürükleniyor Axel. Ünlü sinema eleştirmeni Roger Ebert da bu bakımdan, ‘filmi izlemekten vazgeçemeyeceksiniz’ demiş. Çünkü Ebert’e göre bu filmde, ne seyirci ve ne de filmde ki karakterler az sonra neler olabileceği konusunda bir fikre sahiptirler.

Bir Mucizedir Yaşamak- 2004 IMDB 7,6

Kusturica filmlerinin en önemli özelliklerinden birisi kendisine has mekân düzenlemeleri ve doğayı kullanma yeteneğidir. “Bir Mucizedir Yaşamak”da filminde de bu yeteneği oldukça hakim. Kurturica, dağların arasından geçen bir tren yolunu filmin ana mekânı olarak seçmiş. Her ne kadar fimin içinde patlayan bombalar ve yıkılan duvarlar görsek de bu bir savaş filmi değil. Kustirica bunu mizahın bir unsuru olarak ele alıyor.

El Pepe ,Yüce Bir Yaşam- 2018 IMDB 7,1

Netflix’te gösterime giren yapım 2010-15 yılları arasında Uruguay’ın devlet başkanlığını yapmış olan, ‘El Pepe’ lakaplı José Mujica’yı portreliyor. Film de Emir Kusturica’nın ‘El Pepe’ ile sohbetlerini yer alıyor. 

Maradona-2008 IMDB 6,7

Arjantinli efsane futbolcu Diego Armando Maradona’nın hayatına, futbol oynadığı dönemde ve sonrasında tartışma konusu olan pek çok hikayeye dair farklı bir bakış açısı sunan, neredeyse yarı-otobiyografik bir belgesel.
  1. Utku Kaya dedi ki:

    Çok güzel bilgiler.. Teşekkürler 😌

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir