Bayram öncesinde gıda fiyatlarına yönelik saha denetimleri artırıldı

Türkiye genelindeki denetimlerde, Bakanlık ekipleri ürünlerde fahiş fiyat uygulanıp uygulanmadığını tespit etmek için fiyat değişikliklerini kaydetti

Bayram öncesinde gıda fiyatlarına yönelik saha denetimleri artırıldı
Ayşe Şeyma Arıkan - 22 Mayıs 2020 Abone Ol

Ticaret Bakanlığı ekipleri, Ramazan Bayramı öncesi, 81 ilde temel gıda ve tüketim ürünlerinin satıldığı marketler pazarlarda eş zamanlı denetimler gerçekleştirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; bayram öncesinde gıda fiyatlarına yönelik saha denetimleri yoğunlaştırıldı. Türkiye genelindeki denetimlerde, Bakanlık ekipleri ürünlerde fahiş fiyat uygulanıp uygulanmadığını tespit etmek için fiyat değişimlerini incelerken değişiklikleri tutanak tutarak kaydetti.

Denetim sonuçları, “Yeni Koronavirüs (Kovid-19) Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” kapsamında oluşturulan “Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu” tarafından gözetlenecek.

Kurulun, fahiş fiyat artışında bulunduğu tespit edilen kişi ve kurumlara yönelik 10 bin liradan 100 bin liraya, stokçuluk yapanlara ise 50 bin liradan 500 bin liraya kadar idari para cezası uygulama yetkisi bulunacak.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir