Bilim meraklılarının mutlaka okuması gereken kitaplar

Evrenin var oluşu, fizik yasaları,insanın doğası ile ilgili bilim dünyasına damga vurmuş kitapları sizler için derledik.

Bilim meraklılarının mutlaka okuması gereken kitaplar
Özge - 30 Mayıs 2020 Abone Ol

Türlerin Kökeni – Charles Darwin 

Evrim teorisinin mimarı Charles Darvin’in Türlerin Kökeni’nde “doğal seçilim” tezi ile oldukça ayrıntılı gözlemsel ve deneysel bulgularla açıklamalar yer alıyor.

Ataların Hikâyesi – Richard Dawkins

Evrim hakkında bugüne dek yayımlanmış kitaplar içerisinde oldukça anlaşılır ve sürükleyici bir yere sahip olan Ataların Hikayesi’nde, Dawkins modern insandan ve türlerin günümüzdeki muazzam çeşitliliğinden başlayarak zamanda geriye doğru bir yolculuğa götürüyor bizi .

Gen Bencildir-Richard Dawkins

Richard Dawkins’in 1976’da yayımlanan kitabı ile Bencil gen kavramı, bilim dünyasında yanlış anlamalara ve karmaşaya yol açmıştır. Yüksek satış rakamlarına ulaşan kitabın özünde bahsettiği evrimi en iyi şekilde anlamak için, genlerin bencil varlıklar gibi düşünülmesi gerektiğini iddia eden bir anlatım ile karşımıza çıkıyor.

Incognito: Beynin Gizli Hayatı-David Eagleman

Ünlü nörobilimci David Eagleman, 20 dilde yayımlanan ve pek çok okumanın ardından hayatınızı değiştirebilecek bu kitabı ile beynimizin derinlerine dalarak, eylemlerimizin, düşündüğümüz ya da duygularımızın çok büyük bir kısmının bizden başka bir biz tarafından yönetildiğini ürkütücü ama net bir şekilde ortaya koyuyor.

Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere-Stephen Hawking

Güçlü ve renkli espri anlayışıyla bir bilim elçisi olan Stephen Hawking Zamanın Kısa Tarihi kitabında insanlık tarihinin en büyük meraklarını sorgulayıp buna yanıtlar arıyor.

Büyük Tasarım-Stephen Hawking, Leonard Mlodinow

Modern fiziğin tüm karmaşıklığı içinde net bir anlayış ile temellendirel Büyük Tasarım, evreninin başlangıcına ilişkin en son görüşlere odaklanan bir keşif kitabı.

Cennetin Ejderleri-Carl Sagan

Carl Sagan’ın ufuk açıcı bu kitabı antropoloji, evrim, biyoloji, psikoloji gibi konuları bir arada ele alarak insan zekasına dair iyi bir bakış açısı geliştiriyor.

Kör Saatçi-Richard Dawkins 

Shakepeare Edebiyat Ödülü kazanmış bir bilim insanı olan Profesör Richard Dawkins evrim üzerine detaylı bir anlatım ile karşımıza çıkıyor. Anlaşılır bir biçimde söylemek istediğini aktaran bir yapıya sahip olan bu kitap evrimsel gelişmeyi basit örneklerle modellendirerek okurları ile buluşturuyor.

İnsanın Türeyişi-Charles Darwin 

Charles Darwin’in ilk kez 1871 yılında basılan evrim kuramı hakkındaki kitabıdır.Kitap Darwin’in, 1859’da yayınlanan Türlerin Kökeni’nden sonra insanın evrimi kuramını konu edinen ikinci kapsamlı eseridir.

Kozmos-Carl Sagan

Zamanın en parlak bilim adamlarından olan Carl Sagan’ın etkisi altında kalacağınız Kosmos kitabı, varlığımızı sürdürdüğümüz Kozmos’un sonsuzluğunu dile getirirken bilimin geçmişine, şimdiki zamanına ve geleceğine ilişkin detayları okuyucusuna sunuyor.

Hiç Yoktan Bir Evren-Lawrence Krauss

Detaylı ve açıklayıcı bir dil ile oluşturulmuş Hiç Yoktan Bir Evren, fizikte gelinen son noktaya dair iyi bir kılavuz olarak karşımıza çıkıyor.

Kara Delikler ve Bebek Evrenler-Stephen Hawking

En anlaşılmaz konuları herkesin anlayabileceği bir dil ile ortaya koyan Hawking’in 1976 ile 1992 yılları arasında yazdığı yazılardan oluşturulmuş bu kitabında otobiyografik yazılardan, bilim, evren ve bilim felsefesi hakkındakilere kadar değişik yazılar vardır.

Fizik Yasaları Üzerine-Richard Feynman

1964 A. Einstein Ödülü ve 1965 Nobel Fizik Ödülü sahibi Profesör R. Feynman’ın bu kitabı yaşamın temel gerçeklerini okuyucu ile buluşturuyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir