Borell Türk düşmanı hadsiz vekillere veryansın etti!

Borell Türk düşmanı hadsiz vekillere veryansın etti!
Haber Merkezi - 8 Ekim 2020 Abone Ol

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Avrupa Parlamentosu’nun (AP)bir kısım milletvekillerinin Türkiye ve Azerbaycan’a karşı harekete geçilmesi talebine sert çıktı.

Borrell, çatışmaların durması için ateşkes çağrısı ve sivillerin korunmasını sürdüreceklerini söyleyerek, sorunu çözmede olumlu bir katkı sunmak için Türkiye ile çalışmaya da devam edileceğini ilan etti.

Borrell, Azerbaycan Dışişleri Bakanı (Ceyhun Bayramov) ile yaptığı telefon görüşmesini ”endişe verici” olarak değerlendirirken, Ermenistan, Dağlık Karabağ’dan geri çekilme takvimini kabul etmesinin şart koşulduğunu bildirdi. Bu gerçekleşene kadar da çatışmanın süreceğinin söylendiğini aktardı.

Türkiye ve Azerbaycan’a karşı hamle isteyen vekilleri tersleyen Borrell; “Hamle’ derken neyi kastediyorsunuz? Yapabileceğimizi yapıyoruz. Ama durumu ele alma şeklimiz bu. AB Konseyi’nin müzakere edilmiş bir çözüm bulunması amacıyla destekleme kararı verdiği AGİT Minsk Grubu Eş Başkanlarını desteklemek için yapabileceğimiz ne varsa yaparız. Hamle yapmak derken kastettiğiniz askeri hamleyse, bu söz konusu olamaz. AB olarak diplomatik arenada elimizde bulunan kaynaklarla ne yapabilirsek yapacağız.” dediBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir