Çevre Yasası kabul edildi! Yere tüküren pislik atan bir daha düşünsün!

Çevre Yasası kabul edildi! Yere tüküren pislik atan bir daha düşünsün!
Haber Merkezi - 24 Aralık 2020 Abone Ol

Çevreyle ilgili kapsamlı düzenlemeler içeren kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda kabul edildi.

Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ve bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına dair teklif, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Buna göre, Sıfır Atık sistemi hedefiyle Çevre Ajansı kurulacak. 2022’den itibaren depozito sistemi uygulanacak. Ambalaj atıklarının geri dönüşümüne yönelinecek.

Çevreyi kirletenlere bin lira para cezası verilecek. Akaryakıt istasyonları ve dolum tesislerinin denetimleri artırılacak. Motor yağı değişimleri gibi işlemler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen işletmelerce yapılacak.

Dere yataklarından izinsiz kum çekmenin cezası 300 bin, kapalı koylarda ve sit alanlarında balık çiftliği kuranlara 100 bin lira olacak.

15 yaşından küçükler scooter kullanamayacak. Scooterların sağa ve sola dönüşlerde geçiş üstünlüğü kabul edildi. Yeni yasaya göre belediyeler, elektrikli scooter ve bisikletler için yol, şerit ve şarj istasyonu yapmakla yükümlü.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir