Çocuklar koronavirüsten nasıl etkileniyor?

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Özden Özsoy Koç, koronavirüs hastalığının yenidoğan ve çocuklardaki seyrini anlattı

Çocuklar koronavirüsten nasıl etkileniyor?
Ayşe Şeyma Arıkan - 21 Mayıs 2020 Abone Ol

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Özden Özsoy Koç koronavirüs hastalığının yenidoğan ve çocuklarda seyrine ilişkin araştırmaların yeni yeni şekillenmeye başladığını vurguluyor.

Çocukların sıklıkla hafif-orta ve da ya da asemptomatik olarak bu hastalığı geçirdiği düşünlüyor.

Hastanelere başvuruların ancak hastalık ilerlediğinde söz konusu olduğunu belirten Dr. Koç, çocukların hafif ve orta dereceli hastalıklarda zaten daha az doktora götürüldüğünü, bu nedenle çocuklarda tespit edilen vakaların daha düşük olduğunu söylüyor.Özden Koç: “Çin haricindeki ülkelerde yapılan araştırmalar tam olarak sonuçlanmamakla birlikte vaka bazında yapılan çalışmalar çocuklarda hastalık seyrinin asemptomatik -hafif ve orta dereceli seyrettiğini gösteriyor.

Virüsün çocukları üzerindeki etkilerine ilişkin şimdiye dek gerçekleştirilen en kapsamlı çalışma Çin’de yapıldı. Çalışma kapsamında Covid-19 pozitif tanısı konmuş 2135 çocuk ve yenidoğanın (anneleri gebeyken hastalığa yakalananla dahil) klinik bulguları gözlemlendi.

 Bu çalışmaya göre çocuk yaş grubunda %4 asemptomatik %90 hafif -orta dereceli enfeksiyon, %5 ciddi enfeksiyon (akciğer tutulumu olup oksijen ihtiyacı olan), %0.6 yoğun bakım ve entübasyon ihtiyacı görüldü. Hastalığın kritik seyri ise 1 yaşın altında çocuklarda daha yaygın.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir