Covid-19 etkisiyle elektronik ortama büyük rağbet

E-dönüşüm çözümlerinden e-imzayı tercih edenlerin sayısında yüzde 25 oranında bir artış yaşandığı kaydedildi

Covid-19 etkisiyle elektronik ortama büyük rağbet
admin - 9 Mayıs 2020 Abone Ol

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve kısa sürede küresel salgına dönüşen koronavirüs gündemdeki yerini koruyor. Salgının Türkiye’de ortaya çıkmasının ardından uzmanlar olabildiğince evlerden çıkılmamasını, evden çalışmanın devreye alınması gerektiğini belirtti. Uyarılara kulak veren çalışanların olabildiğince evlerinden çıkmadan işlerini yürüttüğü bu dönemde e-dönüşüm çözümlerine ilgi arttı.

Türkiye’de ilk vakanın açıklanmasının üzerinden geçen iki haftalık süreçte “Elektronik İmza” (e-imza) çözümlerini tercih edenlerin sayısı yüzde 25 oranında artış gösterdi.

E-imza kullanımında yaşanan artışı değerlendiren TÜRKKEP Genel Müdür Yardımcısı Olgar Ataseven, koronavirüs tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de herkesin hayatını etkiliyor. İş hayatımızı olabildiğince evlere taşıdığımız bugünlerde e-imza çözümlerine ilgi arttı. İki hafta gibi kısa bir sürede yüzde 25’lik artış yaşandığını görüyoruz. E-imza, 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu uyarınca ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahiptir. E-imza, başka bir elektronik veriye eklenen veya elektronik mantık ile aynı doğrultuda çalışan, harf, rakam ve objelerden oluşan ve dijital ortamda hazırlanarak ‘akıllı kart’ veya ‘token’ aracılığıyla kullanılabilen bir tür kimlik doğrulamadır. Taklit edilmesi mümkün olmayan bu imza, hukuki anlamda tüm mecralarda geçerli olup değiştirilmesi veya benzerinin yapılması gibi durumlara karşı güvenilirdir” dedi.

E-İmza nerelerde kullanılıyor?

E-Devlet uygulamalarında

KEP sistemine uyumlu işlemlerde

Ticari Sicil işlemlerinde (MERSİS projesi bünyesinde olanlar)Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir