Dünya tarihine iz bırakan kadınlardan bazıları

Buluşları,düşünceleri ve hayatın akışını etkileme biçimleri ile dünya tarihine ışık tutmayı başarmış kadınları sizler için derledik.

Dünya tarihine iz bırakan kadınlardan bazıları
Özge - 18 Mayıs 2020 Abone Ol

1- Marie Curie (1867 – 1934)

Marie Curie

Polonya asılllı kimyager ve fizikçi Maria Curie, Nobel Ödülü’nü kazanan ilk kadın ve bu ödülü iki kere alan ilk bilim insanıdır. Uranyumu kullanarak yaptığı deneyler sonucunda radyoaktiviteyi keşfetti.

2- Mary Wollstonecraft (1759 – 1797)

Mary Wollstonecraft

Mary Wollstonecraft; yazar, filozof ve kadın hakları savunucusudur. Aynı zamanda feminizm kavramından ilk bahseden kişidir.

3- Amelia Earhart (1897 – 1937)

Amelia Earhart

Amelia Earhart, 1932’de Atlas Okyanusu’nu uçakla tek başına geçen Amerikalı kadın pilot. Atlantik’i uçarak geçen ilk kadın olarak tarihe geçti.

4- Dorothy Crowfoot Hodgkin (1910 – 1994)

Dorothy Crowfoot Hodgkin

Dorothy Crowfoot Hodgkin, Nobel Ödülü sahibi İngiliz kimyager ve çok önemli buluşlara imza atmış bilim insanı. Kolesterol, penisilin, B12 vitamini ve insülinin moleküler yapılarının kâşifi. Biyomoleküllerin üç boyutlu yapılarını belirlemek için kullanılan X ışını kristallografisi tekniğinin öncüsü kabul edilir.

5- Eleanor Roosevelt (1884 – 1962)

Eleanor Roosevelt

İnsan hakları savunucusu ve Amerikan Başkanı Franklin D. Roosevelt’in eşi olan Eleanor Roosevelt, İnsan Hakları Bildirgesi’ne (1948) büyük katkı sağladı. Ayrıca bu bildirgeyi Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na sunan ve kabul edilmesini sağlayan ilk ‘first lady’ olma özelliğine de sahip. 

6- Florence Nightingale (1820 – 1910)

Florence Nightingale

Floransa doğumlu Florence Nightingale, modern hemşireliğin kurucusu ve öncüsü. 1860 yılında St. Thomas’ Hospital isminde ilk sivil hemşirelik okulunu kurdu.

7- Rosa Parks (1913 – 2005)

Rosa Parks

Rosa Parks, Amerikalı insan hakları savunucusu ve siyahî hareketi başlatan simge isimlerinden biri. 1955’te Alabama eyaletinde, otobüsteyken bir beyaza yer vermeyi reddettiği için tutuklanan Parks, Amerika’daki ırk ayrımcılığını ifşa etti ve büyük bir hareketin başlamasını sağladı.

8- Simone de Beauvoir (1908 – 1986)

Simone de Beauvoir

Simone de Beauvoir; Fransız var oluşçu filozof, yazar ve teorisyen. Önemli kadın hakları savunucularından. En önemli eseri olan “İkinci Cins”, kadın hareketinin manifestosu kabul edildi. Bu sayede Feminizm’in kurucu ismi olarak anıldı.

9- Sabiha Gökçen (1913 – 2001)

Sabiha Gökçen

Sabiha Gökçen, Türkiye’nin ilk kadın pilotlarından biri ve dünyanın ilk kadın savaş uçağı pilotu.

10- Marie Charlotte Carmichael Stopes (1880 – 1958)

Marie Charlotte Carmichael Stopes

Marie Charlotte Carmichael Stopes, Birleşik Krallık’ta doğum kontrolünü savunan ve bu konuda eğitim veren bir klinik açılmasını sağlayan ilk kişi.

11 – Hypatia ( MS 360 – MS Mart 414 )

Hypatia

İskenderiyeli Hypatia matematikçi,filozof ve astronomdur. Hypatia, Roma’nın yavaş yavaş çökmeye başladığı, kaotik bir dönemde yaşadı. Toplumun eğitim seviyesinin düşük olduğu ve bilgiye ulaşmanın oldukça zor olduğu bu dönemde Hypatia bilime yaptığı katkılarla o döneme ışık oldu. Hypatia, matematik ve astronomi ilgili kitaplar da yazdı. Bu eserlerinden birinin adı “astronomik kanun”’dur. Eski olarak adlandırılan bilgileri yeniden açığa çıkarmış ve yeniden sunmuştur.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir