Dünyanın büyüleyici güzellikte ve en sıradışı mağaraları

Birbirinden farklı özelliklere sahip mağaralar, yüz binlerce yıl öncesinden günümüze gelen muhteşem manzaralara ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın büyüleyici güzellikte ve en sıradışı mağaraları
Özge - 20 Mayıs 2020

1.Kamış Flüt Mağarası

Kamuş Flüt Mağarası

Çin’in kuzeybatısındaki Guilin şehrinin merkezinden yaklaşık 6 km uzaklıkta yer alan Reed Flute Mağarası (Kamış Flütü Mağarası), 1940’ta II.Dünya Savaşı döneminde, kaçak mültecileri arayan Japon birlikleri tarafından keşfedilmiştir.

2.Son Doong Mağarası

Son Doong Mağarası

1991 yılında Laos – Vietnam sınırındaki Phong Nha-Ke Bang ulusal parkında Vietnamlı bir köylü tarafından bulunmuştur.İçine 40 katlı bir gökdelenin sığabileceği belirtilmektedir.

3.Dev Kristal Mağarası

Dev Kristal Mağarası

2000 yılında keşfedildiği bilinen ve Kuzey Meksika’da bulunan, içinde devasa kristal şekillerin yer aldığı bu mağara bilim adamları tarafından halen inceleme konusu.Mağaranın içindeki kristallerin nasıl olupta bu büyüklüğe ulaştığı merak konusu…

4.Kungur Buz Mağarası

Kungur Buz Mağarası

Rusya’daki Kungur Buz Mağarası, buzul güzelliği ile her yıl bir milyondan fazla ziyaretçiye sahiptir. Mağaranın alt ve üst seviyeleri arasındaki yükseklik farkı yaklaşık 32 metre olup tüm bölümlerinin alanı 65.000 metrekareden fazla.

5.Batu mağarası

Batu mağarası

Malezya’nın Selangor eyaletindeki Gombak şehrinde bulunan Batu Mağaraları, hem dini hem de turistik öneme sahip.Hinduların her yıl hac için geldikleri yerlerden biri olan tarihi Batu Tapınak Mağaraları’na 272 merdiven ile ulaşılıyor.

6.Mavi Mermer Mağaraları

Mavi Mermer Mağaraları

Şili’nin güneyinde yer alan Patagonya’nın General Carrera Gölü kıyısındaki 6000 yıllık mermer mağaralar dünyadaki en güzel mağara bölgesi olarak ifade ediliyor.Gölün masmavi sularının mağaraların iç duvarlarına yansıması ile dünya üzerinde nadir görünen manzaralardan birini görme şansına erişiyorsunuz.

7.Mamut Mağarası

Mamut Mağarası

Amerika Birleşik devletleri’nin Kentucky eyaletinde labirent halinde birbirine bağlı mağaralardan oluşan Mamut Mağarası  Dünyanın bilinen en uzun mağarası ünvanını almıştır.

8.Melissani mağarası 

Melissani mağarası

Yunanistan’da Kefalonia adasında yer alan Perilerin Mağarası olarak da adlandırılan mağara, özellikle güneş ışığının vurduğu anlarda masalsı bir güzellik kazanıyor. 

9.Nakhon mağarası

Nakhon mağarası

200 yıl önce keşfedildiği bilinen mağara Khiri Khan eyaletinde (Tayland) bulunan, Khao Sam Roi Yot Milli Parkı içindeki Phraya Nakhon Mağarası, doğanın gizemini ve güzelliklerini birleştiği bir yer.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


reklam alanı
reklam alanı
reklam alanı