Ebu Mansur el Mâtürîdî belgeseli yayınlanıyor

Ebu Mansur el Mâtürîdî belgeseli yayınlanıyor
Editor - 18 Mayıs 2020 Abone Ol

Ebu Mansur El Mâtürîdî belgeseli bu sene Kadir Gecesi’nin denk geleceği 19 Mayıs’ta TrtAvaz’da yayınlanacak.

Deneyimli isimlerin bulunduğu belgeselde, Profesör rolünü Yusuf Gökhan Atalay, Ebu Hanife rolünü Bahadır Yenişehirlioğlu, Hasan Sabbah rolünü Sefa Zengin, Fatih Sultan Mehmet rolünü Latif Koru üstlendi.

Ebu Mansur el Mâtürîdî belgeseli – TRTAvaz / Bahadır Yenişehirlioğlu – Özkan Ozan

Belgesel, çalışma alanı İmam Mâtürîdî olan akademisyenlerin bulunduğu bir çalıştay ile hummalı bir şekilde hazırlandı. Senaryo, TRT 1’in popüler dizisi Payitaht Abdülhamit’in senaryo yazarı Uğur Uzunok tarafından yazıldı.

Belgeselin fikir öncülüğünü TRT Avaz Koordinatörü Sedat Sağırkaya yaparken, TRT İç Yapımlar Dairesi; yapım, prodüksiyon, dekor ve terzisine kadar tüm ekipmanları karşıladı.

Ebu Mansur el Mâtürîdî belgeseli – TRTAvaz

Didaktik öğretilerden ziyade çıkarsama üzerine kurgulanan belgeselde, İmam Mâtürîdî’nin Türk-İslam tarihindeki kırılmalara karşı tepkisi drama yönüyle çekilerek izleyiciye aktarıldı.

Sırçalı Medrese, Zazadin Hanı ve Karatay Platosu’nda çekimleri yapılan belgeselin yönetmen koltuğunda Özkan Ozan oturdu.

Ebu Mansur el Mâtürîdî belgeseli – TRTAvaz

Ozan; çalışma döneminde Mâtürîdî üzerine okunmamış kaynak bırakmadığını ve birbirinden deneyimli ekip arkadaşlarının olduğundan söz etti. Bu belgeselin onun için hayatında önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden yönetmen, çekim zamanlarını ve çalışma döneminin onda güzel anılar bıraktığını söyledi.

Ebu Mansur el Mâtürîdî belgeseli – TRTAvaz / Yusuf Gökhan Atalay

Yönetmen: Özkan Ozan, Yapımcı: Gülşah Koyuncu, Yönetmen Yardımcısı: Ahmet Onmaz, Zerrin Yavuz, Yapım Yardımcısı: Murat Bülbül, Yiğithan Dinçol, Kamera: Aytekin Kabadere, Cengiz Mehmet Can, Ömer Demirci, Dijital Resim Tasarım: Muharrem Arman, Işık Tasarım: Kadir Döner, Özkan Bozkurt, Sanat Yönetmeni: Nağme Tarakçı, Erhan Akgün, Yayıncı Birim: TRT Avaz, Yapımcı Birim: İç yapımlar Dairesi BaşkanlığıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir