Emniyet Genel Müdürlüğü “Online Alışverişte Güvenlik Kuralları” rehberi paylaştı

EGM, internetten alışveriş yaparken kendi cihazlarımızı tercih etmek, güvenli bağlantı kullanmak, sanal kredi kartına yönelmek konularında uyardı

Emniyet Genel Müdürlüğü “Online Alışverişte Güvenlik Kuralları” rehberi paylaştı
Ayşe Şeyma Arıkan - 23 Mayıs 2020 Abone Ol

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesaplarından vatandaşlar için “Online Alışverişte Güvenlik Kuralları” başlıklı rehber  paylaşıldı.

Rehberde yer verilen güvenlik kuralları şunlar:

“İnternetten alışveriş yaparken kendi cihazınızı tercih edin. Bilgisayar, tablet veya akıllı telefon olsun, güvenilir ve mümkünse size ait bir cihaz kullanın. Ayrıca potansiyel olarak suistimal edilebilecek giderilmemiş güvenlik açıklarını engellemek için işletim sisteminizi ve yazılımlarınızı güncel tutun.

Güvenli bağlantı kullanın. Her internet bağlantısı online ödemeler için yeterince güvenli değildir. Mümkünse halka açık Wi-Fi noktalarını kullanarak online alışveriş yapmayın. Bu bağlantılar üzerinden kredi kartı bilgileriniz çok kolay görüntülenebilir.

Adres çubuğunu her zaman kontrol edin. Size güvenilir bir alışveriş ortamı sunan ve muhtemel sorunları çözmenize yardımcı olabilecek saygın ve güvenilir alışveriş sitelerini tercih edin. Özellikle ‘https’ özelliği taşıyan, güvenli sanal mağazalardan alışverişinizi yapın.

Sanal kredi kartı kullanın. Sanal kart yani riskli olmayan limitteki kredi kartınızı dijital ortamda yapacağınız alışverişlerinizde kullanarak fiziksel olarak kullandığınız kredi kartı limitinizi kapsamadığından daha güvende kalabilirsiniz. Dolandırma maksatlı bir işlem gerçekleştirilmesi durumunda bile zararı sanal kartın limiti ile sınırlamış olursunuz.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir