Ermenistan savaş suçu işlemiş!

Ermenistan savaş suçu işlemiş!
Haber Merkezi - 21 Kasım 2020 Abone Ol

Ermenistan Savunma Bakanlığı’ndan istifa eden General Movses Hakopyan, Ermenistan ordusunun Dağlık Karabağ’daki savaş esnasında nükleer başlık takılabilen Rus İskender füzesini kullandığını itiraf ettti.

Hakopyan, “Ermenistan ordusu, Dağlık Karabağ’daki çatışmalar sırasında İskender füzelerini kullandı, nerede kullanıldığına dair bilgi veremem” dedi.

Ermenistan’ın Rusya’dan Su-30M savaş uçakları almasına yönelik eleştirilerdede bir açıklama yapan Hakopyan, “Uçakları gerekli füzeleri alamadığımız için kullanamadık. Rusya bu füzelerin satışını engelledi. Ayrıca işe yaramayan hava savunma sistemleri aldık.” ddedi.

Ermenistan Başsavcılığı bu açıklamalar üzerine eski bakan hakkında soruşturma başlatılacağını duyurdu. Rus yapımı bir kısa menzilli balistik füze sistemi olan İskender; misket bombası, termobarik, yüksek patlayıcı parçalanmalı savaş başlığı, sığınak delici ve radarsavar görevleri için bir elektromanyetik darbe gibi birçok farklı konvansiyonel savaş başlığı takılarak kullanılabiliyor. Ve aynı zamanda nükleer başlık da taşıyabilme özelliğine sahip.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir