Eş zamanlı darbe açıklamaları gündemde!

Eş zamanlı darbe açıklamaları gündemde!
Haber Merkezi - 4 Ocak 2021 Abone Ol

Sosyal medyada yaptığı paylaşımla gündeme oturan Can Ataklı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görevini bırakması için yaşanmasını gerekli olan senaryoları sıralarken Erdoğan’ın seçim kaybetmeyeceğini, gitmesi için gereken şartları sıraladı. Ataklı bu şartları şöyle sıraladı:

“Büyük bir doğal afet, büyük bir deprem, başka bir doğal felaket… Çok büyük sel, çok büyük yangınlar… Hani Avustralya’yı yakan yangın vardı ya o kadar büyük yangınlar, deprem, çok büyük can kaybına yol açacak sel felaketi gibi… Ama en korkutucu olan Türkiye’nin bir askeri başarısızlık elde etmesi.”

Ataklı Cumhurbaşkanının normal yollardan kaybetmesinin güçlüğünü anlatırken darbeninse gerçekleşmesinin zor olacağını ifade etti. Ataklı: “Darbe ihtimalini en az görenlerdenim. Darbe, hem de bugünün koşullarında darbe yapabilecek kabiliyet yok. Bana göre darbe yapmak çok zor.” dedi. Ataklı: “Tayyip Erdoğan’ın gitmesi için çok büyük bir halk öfkesinin olması lazım.”diye ekledi.

Öte yandan Genelkurmay eski Başkanı emekli orgeneral İlker Başbuğ’da bir mülakat sırasında yaptığı açıklamada siyasi yakın tarihe giderek yönetim değişikliğinin darbeyi önleyeceği yönünde kanaat bildirdi. Başbuğ: “Eğer Menderes, 25 Mayıs 1960 günü Eskişehir’de erken seçim tarihini açıklasaydı, 27 Mayıs askeri darbesi büyük bir olasılıkla önlenebilirdi”dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun açıklamalara cevaben: “Darbe özlemi içerisinde olanların bu eşgüdümlü söylemleri hiç sürpriz değil” çıkışıyla gündeme geldi.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Fahrettin Altun: “Muhalefetin sözcülüğünü yapanlar haftaya darbe söylemleri ile başlamışlar. Biri ‘Darbe yapabilecek kabiliyetimiz maalesef yok’ derken, bir diğeri ‘Menderes erken seçim yapsaydı 27 Mayıs olmazdı’ diyor. Darbe özlemi içerisinde olanların bu eşgüdümlü söylemleri hiç sürpriz değil” yazdı.

Fahrettin Altun: “Milletin demokratik, sivil hak ve kazanımlarını bir türlü hazmedemeyen, seçilmiş hükümeti kendilerinden olmadıkça meşru görmeyen darbeci zihniyet, 27 Mayıs’tan bu yana hep aynı. Bu millet, seçtiği lideriyle birlikte 15 Temmuz destanını yazan millettir. Kimse aklından çıkarmamalı. Seçimleri sadece kendileri kazanacaksa meşru gören, Menderes’ten Erdoğan’a milletin adamlarını hiçbir zaman hazmedemeyen bu zihniyete karşı milletimiz elbette uyanıktır. Darbeyi savunanların, meşru görenlerin, darbeyle tehdit edenlerin demokrasi söylemi ise sadece trajikomiktir”dedi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir