Haseki Hürrem Sultan aslında nasıl biriydi?

Hürrem Sultan, Osmanlı İmparatorluğu’nun onuncu padişahı I. Süleyman’ın eşi, padişah II. Selim’in ise annesidir. Haseki Sultan olarak da anılan Hürrem Sultan, renkli hayatı, zekası ve cesareti ile ihtiraslı biri olarak yansıtıldığı pek çok romana, filme ve operaya konu olmuştur.

Haseki Hürrem Sultan aslında nasıl biriydi?
Hanne Ballı - 24 Mayıs 2020 Abone Ol

Osmanlı tarihinin en güçlü ve etkili kadınlarından sayılan Hürrem Sultan’ın bilinenin aksine, oldukça dindar ve hayırsever biri olduğunu söylemek mümkün. Her ne kadar adına rivayet edilen entrikalarla ünlense de devlet yönetimine karışması pek de olası değildi.

Henüz 7 yaşındayken saraya alındı ve özel olarak eğitilmeye daha bu yaşlarda başlandı. Edebiyata düşkünlüğüyle bilinirdi ve şiir yazardı. Konuşması ise aksanlı veya bozuk değildi, aksine oldukça düzgün bir Türkçesi vardı.

Haseki Hürrem Sultan’ın yaptırdığı en büyük hayır eseri İstanbul’da halen Haseki adıyla anılan semtteki cami, medrese, mektep, imaret ve darruşşifadan oluşan bir külliyedir. Ayrıca Kudüs, Mekke ve Medine’de hayır eserleri bulunmaktadır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir