İmzalanan ateşkes Libya-Türkiye ilişkilerini etkileyecek mi?

İmzalanan ateşkes Libya-Türkiye ilişkilerini etkileyecek mi?
Haber Merkezi - 26 Ekim 2020 Abone Ol

Libya Savunma Bakanlığı ve Libya Devlet Yüksek Konseyi (DYK), Cenevre’deki 5+5 Ortak Askeri görüşmelerinde varılan ateşkes anlaşmasının Türkiye ve Libya arasındaki askeri anlaşmaları ve işbirliği etkilemeyeceğini bildirildi.

Libya Savunma Bakanı Selahaddin Nemruş; “Müttefikimiz Türkiye ile ortak dayanışmayı güçlendireceğimizi, Ulusal Mutabakat Hükümeti Savunma Bakanlığı bünyesindeki eğitim okulları mensuplarının aldığı ve almaya devam edeceği eğitim programlarının devamlılığını vurguluyoruz”dedi.

Hafter’n daha önce olduğu gibi atşekesi ihlal edebileceği ve güvenilmezliğine de ima yaparak Nemruş; “Libya’ya barış getirmenin en önemli faydalarından birinin, sağlam temeller üzerine kurulu bir Libya ordusu ve gücünü bugünün genç neslinden alan kapsayıcı bir ulusal doktrin oluşturmak”dedi.

Libya Devlet Yüksek Konseyinin (DYK) resmi sosyal medya hesabından yayımlanan açıklamada ayrıca; “Meşru otorite ile gücü zorla ele geçirmeye çalışan isyancı bir güç arasında yapılan bir anlaşma. Saldırgan güce açık veya zımni olarak hiçbir şekilde meşruiyet tanınması anlamına gelmez” ifadelerine yer verildi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir