İstanbul’da deniz suyu çekilmesi paniğe neden oldu!

İstanbul’da deniz suyu çekilmesi paniğe neden oldu!
Haber Merkezi - 16 Kasım 2020 Abone Ol

İstanbul Kadıköy’de deniz suyunun çekilerek kayalıkların ortaya çıkması vatandaşları tedirgin etti.

DHA’nın haberine göre Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı, ve Jeoloji Profesörü Şükrü Ersoy, , hadisenin depremle bağlantısı olmadığını belirtti. Ersoy:

“Kadıköy kıyılarındaki su çekilmesini depreme bağlayamayız. Onlar ancak Endonezya gibi ada ülkelerinde olabiliyor. Bazen deprem öncesinde adada sular çekiliyor, adada değişiklikler olabiliyor. Fakat biz öyle bir ülke değiliz. Yılın bu zamanlarında yağışlara bağlı olarak meteorolojik şartlardan dolayı hatta karadan denize doğru olan rüzgarlarda sular çekilir.

Eğer su derinliği de yoksa, sığ ise metrelerce su geriye çekilir. Bu durumlarda da insanlar genelde ‘deprem mi olacak’ düşüncesine sevk ediyor. Bu doğru değil. Aynı şekilde çok karlı dönemlerde su dağlarda tutulduğu için dere ve akarsular vasıtasıyla denizi besleyemez ve su seviyesi yine düşer. Yani buna benzer meteorolojik koşullardan dolayı bu su gerilemesi olmuştur. Bunun depremle bir ilgisi yok.” diyerek duruma açıklık getirdi.

e Ege’nin altına dalıyor. Dolayısıyla bu tür değişiklikleri Girit ve Rodos adasında bekleyebiliriz. Adanın su seviyelerinde değişikliler olabilir. Ancak Marmara’da böyle bir coğrafi değişiklik yaşanmaz”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir