Kırgızistan’da karışıklık devam ediyor!

Kırgızistan’da karışıklık devam ediyor!
Haber Merkezi - 7 Ekim 2020 Abone Ol

4 Ekim pazar günü Kırgızistan’da yapılan milletvekili seçim sonuçlarına itiraz eden 12 siyasi partinin taraftarı seçimlerin iptal edilmesi talebiyle sokağa inip ortalığı dağıttı. Binlerce kişinin katılımıyla yapılan gösteride dile getirilen taleplerin karşılanmaması üzerine muhalifler, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yürüdü.

Cumhurbaşkanlığı binasının arkasında durdurulan 5 binden fazla olduğu belirtilen göstericilere tazyikli su, gaz ve ses bombası ile müdahale edildi.

Taş ve sopalarla saldıran, itfaiye ve çöp kamyonunu polislerin üzerine süren göstericiler, polisin geri çekilmesiyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve bünyesindeki parlamentoyu işgal etti.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda makam odası dahil kapı, pencere, mobilya ve özel eşyalara kadar zarar veren göstericiler, belge ve dosyaları pencerelerden attı.

Göstericiler siyasi mahkumların kaldığı cezaevinden önce eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’i çıkardı. Sonra sırasıyla eski milletvekili Sadır Caparov, eski Başbakan Sapar İsakov, eski Belediye Başkanı Aybek İbrağimov, eski milletvekili Ravşan Ceenbekov ve Atambayev’in baş koruması ile sözcüsü salındı.

Atambayev’e ait kapatılan Aprel televizyonu yeniden yayına geçti.

Göstericilerin işgali altındaki Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakıldı.

Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, yaşanan olayları siyasi güçlerin seçim sonuçlarını bahane ederek darbe yapmak istediklerini söyledi.

Durumun kontrol altına alınması için Bütün Kırgızistan Partisi lideri Adahan Madumarov’un başkanlığında eski başbakanlardan Ömürbek Babanov ve Temir Sariyev’in de yer aldığı Koordinasyon Kurulu oluşturuldu.

Merkez Seçim Komisyonu, 4 Ekim’de yapılan parlamento seçim sonuçlarını iptal etti. Başbakan Kubatbek Boronov ve Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov’un istifa etti.

Madumarov’un başkanlığında kurulan Koordinasyon Kurulu’nu tanımayan Caparov, Ala-Too meydanında taraftarlarıyla bir araya gelerek ülkede yaşanan gelişmeleri hukuki yola koymak için çalışacağını ilan etti.

Ülkede yabancıların işlettiği altın madenlerine baskınlar düzenlendiği, madendeki yapıların ateşe verildiği haber alındı.

Muhalif partilerin gençlik kolları ve çok sayıda ünlü sanatçıların katılımıyla Bişkek Spor Sarayı önünde düzenlenen mitingde, eski yönetimin iktidara yaklaştırılmaması çağrısı yapıldı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir