Konu dışı Türkiye’ye saldıran gidici Pompeo’ya Çavuşoğlu’dan veryansın!

Konu dışı Türkiye’ye saldıran gidici Pompeo’ya Çavuşoğlu’dan veryansın!
Haber Merkezi - 2 Aralık 2020 Abone Ol

Katıldığı NATO toplantısında Türkiye’yi hedef alan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan yeni literatürce kapak olarak nitelendirilen sert bir karşılık verdi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya son kez Trump hükümeti adına katılan Mike Pompeo, Türkiye’yi hedef alan skandal açıklamalara yer verdi.

Yunan gazetesi Kathimerini’nin üst düzey diplomatları kaynak vererek verdiği habere göre; Kuzey Atlantik İttifakı’nın gelecek 10 yılda nasıl daha güçlü hale gelebileceği konusunu tartışmak üzere yapılan toplantıda, Pompeo Türkiye’ye saldırdı.

Mike Pompeo, Ankara’yı, Doğu Akdeniz, Libya, Suriye ve Dağlık Karabağ’da “provokatif adımlar atmakla” suçlayıp; “Türkiye’nin NATO prensiplerine karşı” olduğunu ve “birliği zedelediğini” söyledi. Pompeo ayrıca, Türkiye’nin S-400 almasını “Rusya’ya verilen bir hediye” olarak tanımladı.

Yunan gazetesi Kathimerini, Çavuşoğlu’nun Pompeo’ya verdiği cevapları yayımlamadı.

Türkiye’yi hedef alan ve konu dışında itham ve iddialarda bulunan Pompeo’ya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun cevabı sert oldu. Çavuşoğlu Amerika’nın; “Avrupalı müttefiklerine telefon açıp Türkiye karşıtı bir cephede topladığını, bölgesel çatışmalarda körü körüne Yunanistan’dan yana taraf tuttuğunu ve Türkiye’ye Patriot hava savunma sistemi satmayı reddettiğini” söyledi.

Çavuşoğlu ayrıca, Türkiye DAEŞ’le savaşırken ABD’nin Suriye’deki “terörist oluşumları” desteklediğini, yine ABD ile Fransa’nın Dağlık Karabağ’da Ermenistan’a destek vererek çatışmayı daha da kötüleştirdiğini ifade etti.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir