KORONA İNSANLAR ARASINDAKİ MESAFELERİ ARTTIRDI

Eindhoven Teknik Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, insanların koşarken virüsü nasıl yaydığı video simülasyonuyla ele alındı.

KORONA İNSANLAR ARASINDAKİ MESAFELERİ ARTTIRDI
admin - 7 Mayıs 2020 Abone Ol

Bu araştırmaya göre 1 metrelik sosyal mesafenin sportif faaliyetler sırasında yeterli olmadığı ortaya çıktı. Yapılan çalışmaya göre birisinin arkasından koşarken en az üç metre mesafe bırakmak gerekiyor.

Yeni bir araştırma için uzmanlar tarafından hazırlanan video simülasyonu iki senaryo gösteriyor. Biri iki kişinin yan yana koşması diğeri ise birinin, diğerinin arkasında koşması. Peki, sosyal mesafe için koşarken arada bırakılması gereken mesafe ne kadar?

Birçok ülkede sıraya girerken, bir yerde otururken arada bırakılması gereken mesafe bir ya da iki metre olarak belirtildi. Ancak araştırmacılar koşarken bu durumun farklı olduğunu keşfetti.

Koşarken havada asılı kalan damlacıklar, kişinin arkasında bulunanlara virüsü yaymasına neden olabiliyor.

Profesör Bert Blocken ve simülasyon teknolojisi şirketi Ansys tarafından hazırlanan videoda, damlacıkların yürürken, koşarken veya bisiklet sürerken altı metreye kadar yayılabildiği görülüyor.

Araştırmacıların söylediğine göre biriyle yan yana koşmak, onların arkasında koşmaktan çok daha güvenli olabilir. Uzmanlar, bu şekilde herhangi bir damlacıkla doğrudan temasa geçilmediğini ifade ettiler. Simülasyona göre bir kişi öksürdüğünde ya da hapşırdığında damlacıklar koşucuların yanlarına değil, arkalarına doğru yayılıyor. Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir