Koronavirüs çocukları daha olumsuz etkiliyor

Psikolog Şengül Yarımoğlu "Çocuklarda koronavirüs kaygısı ve hangi yaşta çocuklara nasıl yaklaşılmalıdır?" konularına açıklık getirdi.

Koronavirüs çocukları daha olumsuz etkiliyor
Ayşe Şeyma Arıkan - 10 Mayıs 2020 Abone Ol

Koronavirüs  salgınının tüm dünyaya yayılması, her yaştan insanı büyük bir paniğe yöneltti. Uzmanlara göre günlük yaşamda aniden gündeme gelen bu konu, doğru açıklamalar yapılmadığında ve tedbirler alınmadığında çocukları çok daha olumsuz etkiliyor.

Uzman klinik psikolog Şengül Yarımoğlu, “Çocuklarda koronavirüs kaygısı ve hangi yaşta çocuklara nasıl yaklaşılmalıdır?” başlıklı bir video çekimiyle anne ve babaların karşısına çıktı. İnternette yayınlanan videoda anne ve babalara düşen görevler madde madde anlatılırken çeşitli öneriler de sunuldu.

İlk kez karşılaşılan bu durumun çocuklarda kaygıya neden olduğunu belirten Yarımoğlu, “Özelikle kaygı seviyesi yüksek olan çocuklarda korku, öfke, kendini suçlu hissetme gibi ruhsal değişiklikler görülebilir. Bizler kendi duygularımızı kontrol etmeliyiz ki çocuklarımızla sağlıklı iletişim kuralım.” dedi.

Salgının çocuklara nasıl anlatılması gerektiğini ise şu sözlerle ifade etti: “Öncelikle çocukların gelişim seviyelerine göre uygun bir dil kullanılarak konu biatçe anlatılmalı. Çocukların soruları dürüstçe cevaplandırılmalıdır. Kendilerinden bir şey saklanmadığını hisseden çocuklar kendilerini güvende hissederler. Her şey güllük gülistanlık gibi aktarmaya çalışırsanız onlar etraftan haberdar olur ve size güveni azalır. Çok dikkat etmemiz gerekiyor.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir