Koronavirüs sonrası moda sektöründe takvim değişikliği

Koronavirüs salgını tüm dünyayı olduğu gibi moda endüstrisini de ciddi bir biçimde etkiledi. Dries Van Noten liderliğinde toplanan bir grup tasarımcı ve perakendeci, Zoom üzerinden düzenledikleri forumda bu yeni durumla nasıl mücadele edeceklerini kararlaştırdı.

Koronavirüs sonrası moda sektöründe takvim değişikliği
Hanne Ballı - 24 Mayıs 2020 Abone Ol

Dries Van Noten’a Lane Crawford’dan Andrew Keith ve Altuzarra’dan Shira Sue’nun da eşlik ettiği görüşmelerin sonunda, modanın geleneksel takviminde ve indirim tarihlerinde değişikliklere gidilmesi gerekliliğini ifade eden açık bir mektup yayımlandı. Koleksiyonların mevsimlerle eş zamanlı olarak çıkması gerektiğini savunan online dilekçeyi imzalayan önemli perakendeciler arasında Beymen de yer alıyor.

E-ticaretin gelişmesiyle beraber Amerika’yı etkisi altına alan indirim çılgınlığının tüm dünyayı sardığına dikkat çekilen forumda, sezon ortası indirimlerinden ve indirim için özel olarak belirlenen günlerden uzak durulmasının gerekliliği de belirtildi. Müşterinin aldığı bir ürünün haftalar sonra büyük indirimlere girmesinin hem müşteri hem de tasarımcıya saygısızlık olduğunun vurgulandığı açık mektubun imzacıları, kapanan fabrikalar sebebiyle geciken 2020 Sonbahar/Kış koleksiyonlarının yeni düzene göre çıkmasını istiyor.

İmzacılar, yapılan yeni düzenlemeler sonunda Black Friday ve Cyber Monday gibi satışı arttıran ancak karlılığı ve marka değerini düşüren indirim günlerinden kaçınılması konusunda ciddi bir birliktelik yakalanırsa fiyat düzenlemelerinin devlet tarafından konulan kurallarla sağlamlaştırılacağına da inanıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir