Koronavirüs sürecinde en çok tercih edilen e-spor ve online oyunlar açıklandı

Türkiye E-Spor Federasyonu (TESFED) Başkanı Alper Afşin Özdemir oyunların, FİFA, PUBG ve League of Legends olduğunu söyledi

Koronavirüs  sürecinde en çok tercih edilen e-spor ve online oyunlar açıklandı
Ayşe Şeyma Arıkan - 24 Mayıs 2020 Abone Ol

Koronavirüs salgını sebebiyle insanların evde kaldıkları karantina sürecinde e-spor ve online oyunlara olan ilgi daha önce görülmemiş şekilde artarken, en çok tercih edilen oyunlar FİFA, PUBG ve League of Legends oldu.

Türkiye E-Spor Federasyonu (TESFED) Başkanı Alper Afşin Özdemir, yaptığı açıklamada, oyun sektörünün tüm dünyada ve Türkiye’de hızla büyüdüğünü dile getirdi. 

Koronavirüs salgını sürecinin e-spor faaliyetlerini tetiklediğini söyleyen Özdemir, “Bunun da en temel sebebi bugün geçirdiğimiz süreçten ötürü bütün spor dallarının durdurduğunu görüyoruz. Bu manada sosyal mesafe nedeniyle birçok branşın hayata geçirilemediğini görüyoruz. Bizi bundan pozitif olarak ayrıştıran konu var. Bilgisayar başında ve sosyal mesafeyi zaten gerektirmediği için bu sebeple e-spor ve online oyunlara olan ilgi artmış durumda.” ifadelerini kullandı.

Özdemir, e-sporda yeni turnuva ve müsabakaları başlattıklarını belirterek, “Bu yılın mart ayı itibarıyla koronavirüs salgını döneminde video oyun endüstrisinde satışların türüne göre artışlar; dijital oyunlarda yüzde 52,9, fiziksel oyunlarda yüzde 82, konsol oyunlarda ise yüzde 155 oldu.” dedi.

Alper Afşin Özdemir ilgi gören oyunları ise; “Yeni çıkan oyunlardan özellikle beta sürecinde olan “Valorant” ciddi anlamda ilgi görüyor. Bunların dışında Counter Strike, PES, Dota gibi oyunların yine kitleleri var. Oyunlarda en başı çeken FİFA, PUBG ile LOL oluyor.” sözleriyle vurguladı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir