Libya’nın en yetkili ağzı konuştu: ”Türkiye olmasa Wagner Libya’yı almıştı!

Libya’nın en yetkili ağzı konuştu: ”Türkiye olmasa Wagner Libya’yı almıştı!
Haber Merkezi - 29 Eylül 2020 Abone Ol

Libya Devlet Yüksek Konseyi (DYK) Başkanı Halid El-Mişri, Türkiye’nin desteği sayesinde Wagner gibi paralı askerlerin başkent Trablus’a girmesinin önlendiğini açıkladı. Mişri, Libya’daki siyasi krizin taraflarının uzlaşı ön anlaşmasının perşembe günü Fas’ta imzalanacağını duyurdu.

Fas görüşmelerine katılımları konusunda, dikkatli adımlar atılacağını bildiren Mişri, ülkenin doğusundaki isyancı gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in, geçmişteki siyasi süreçleri nozduğunu hatırlattı.

Mişri diyalog ve müzakerelere katılımın, çaresizlik eseri olmadığını ve darbeci Halife Hafter’in yaptığı yığınakları takip ettiklerini belirtti.

Libya ve Türkiye arasında imzalanan mutabak muhıralarıhakkında da konulan Mişri, Türkiye’nin yardımlarını hatırlatarak, “Türkiye olmasaydı! Wagner güçleri ve Çadlı paralı askerler Trablus’a girmek üzereydi.” dedi.

Hafter gibi darbeci eski askerlerin yönetim kademesinde olmaması gerektiğini belirten Mişri, değerlerden taviz vermeden Libya devleti için çalışacaklarını söyledi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir