Mıçı bu ara çok aktif: AB var sizi çarpar diyor!

Mıçı bu ara çok aktif: AB var sizi çarpar diyor!
Haber Merkezi - 15 Ekim 2020 Abone Ol

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de durmaması halinde AB’nin tüm imkanlarını seferber ederek Türkiye’yi durdurmaya söz verdiğini söyledi.

Başkentte Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ı ağırlayan Miçotakis, görüşmede Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki çalışmalarını gündeme getirdi.

Avrupa Birliği zirvesinde yaptığı konuşmayı ve Türkiye’ye sunduğu seçenekleri ve AB ile tehdidini hatırlatan Miçotakis; “Görünene göre, maalesef Türkiye ikinci yol tercih etti. Avrupa Konseyi çıkarımlarının 21. maddesine göre Türkiye’nin uluslararası hukuku ihlal ederek tek taraflı eylemlere ve provokasyonlara devam etmesi halinde, AB olarak elimizdeki tüm araçları ve seçenekleri kullanacağımız net şekilde anlaşılıyor. Gelişmeleri dikkatlice takip edeceğiz ve en geç aralık ayında kararımızı vereceğiz” dedi.

Miçotakis ayrıca; “Brüksel’de mutabık kalınan hususların tamamen anlaşılır olduğunun herkes tarafından hatırlanması çok önemli. Kısa süre önce alınan kararda, iyi niyetle diyalog yürütülmesi ve AB’nin çıkarlarına ters düşen ve uluslararası hukuk ile AB’ye üye ülkelerin egemenlik haklarını ihlal eden tek taraflı eylemlerden kaçınılması gerektiği belirtilmişti. Bu, Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin iyileşmesi için ön koşul”dedi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir