Muğla’da tarihi keşif!

Muğla’da tarihi keşif!
Haber Merkezi - 12 Eylül 2021 Abone Ol

Muğla’nın Ula ilçesindeki Doğu Roma İmparatorluğu’ndan kalma kaledeki keşif yoğun ilgiye neden oldu. Çalışmalarda kalenin duvarlarının yanı sıra, bir şapel, 7 mezar gün yüzüne çıkarıldı.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izniyle Muğla Valiliği ile Ula Belediyesi desteğinde sürdürülen çalışmalarda, kalenin yaklaşık 600 metre uzunluğundaki duvarlarının yanı sıra bir şapel, 7 kaya mezarı ve çok sayıda mekan açığa çıkartıldı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Abdulkadir Baran’ın kazı başkanlığında, Dr. Nil Dirlik’in alan sorumlusu olarak görev aldığı çalışmalar ziyaretçilerin de ilgisini çekiyor.

İdyma Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Abdulkadir Baran, milattan önce 7’nci yüzyılda başlayan yerleşimin, sur çevirmesiyle, ana kentin bir mahallesi olarak başladığını belirtti.

Baran, “Milattan sonra Doğu Roma İmparatorluğu buraya Garnizon Kalesi’ni inşa etmiş. Savaşılmadan beylik döneminde kale el değiştiriyor. Osmanlı döneminde kalenin yer yer iskan edildiğini görmüş olduk. Kalenin kuzey kısmı, antik yerleşiminin kuleleri üzerine inşa edilmiş. Muğla’nın kültürel zenginliğine katkıda bulunduğumuz için mutluyuz” dedi.

Doç. Dr. Baran, çalışmalarının kalenin duvarlarını açmak üzerine olmadığını belirterek, “Doğu Roma İmparatorluğu döneminde yapılan kalenin duvarı yaklaşık 600 metre uzunluğuna sahip. Duvarlar harçlı olduğu için çok iyi korunmamış. Sağlamlaştırmayı yaptıktan sonra alt tabadaki kazılara geçeceğiz” dedi.



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir