Otizmli çocuklar karantina sürecinden etkilenir mi?

Koronavirüsün salgınıyla birlikte eve kapanan çocuklarımızda, rutinin değişmesine bağlı öfke huzursuzluk, içe kapanma gibi belirtiler gözlemleyebiliriz

Otizmli çocuklar karantina sürecinden etkilenir mi?
Özge - 9 Mayıs 2020 Abone Ol

Otizm genellikle ilk 3 yaşta başlayan ve hayat boyu devam eden, kişinin etrafıyla sözel ve sözel olmayan şekillerde uygun ilişki kuramaması olarak ifade edilen gelişimsel bir bozukluktur. Günümüzde basit testler ile tanısı erken konulabilmektedir. Otizmin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genetik olduğu düşünülmektedir.

Uzman Dil ve Konuşma Terapisti Yasemin Tekin, “Her ne kadar ilk ve orta öğretim, lise ve üniversite öğrencilerimiz için EBA TV eğitim modeline geçilmiş olsa da bu eğitimler maalesef otizmli çocuklarımız için yetersiz kalıyor.” diyor. Korona virüs etkilerinin ne kadar süreceğinin bilinmediği şu günlerde, otizmli çocuk sahibi ailelerimize çok görev düşüyor. Online bireysel terapi desteği ile ailelerin danışmalık almasının sağlanması, eğitimle kazanılan davranışların geriye gitmemesi bakımından büyük önem taşıyor.

Çocuklarımızın pasif hayata geçmesine izin vermeyelim. Alışkın oldukları eğitim temposunu, online danışmanlıklardan faydalanarak evde devam ettirmeliyiz. Mevcut durumu, evde kalmamızın sebebini, hijyen kurallarını, maske ve eldiven kullanma gerekliliğini; alıştırmalar yaparak, en basit dille ve oyunlarla anlatmamız gerekiyor.

Koronavirüsün salgınıyla birlikte eve kapanan çocuklarımızda, rutinin değişmesine bağlı öfke huzursuzluk, içe kapanma gibi belirtiler gözlemleyebiliriz. Bu durumları minimize etmek, yeni günlük rutinler oluşturmak çok önemli. Uyku saati, yemek saati, oyun saati ve etkinlik saatlerinin planlanması gerekiyor. Eğitim dışındaki saatlerde çocuğun rahat hareket etmesi ve enerjisini olumlu yöne aktarılabilmesi için evde oyun ve spor alanları oluşturulabilir. Ailelerin çocuklarını sürekli kontrol etmeye çalışmamaları ayrıca önem arz ediyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir