‘Özgürlükler ülkesi’ Amerika’dan, her biri tarihi travmaların izlerini taşıyan yasaklı kitaplar listesi

Tarihi Antik Yunan kadar eski olan sansür meselesi, şüphesiz etkisini en çok edebi eserler üstünde hissettirmiştir. Fakat gerçek sanat eserleri, tıpkı yıllara meydan okudukları gibi, üzerlerinde kurulmaya çalışılan baskılara da esir olmazlar.

‘Özgürlükler ülkesi’ Amerika’dan, her biri tarihi travmaların izlerini taşıyan yasaklı kitaplar listesi
Özge - 18 Mayıs 2020 Abone Ol

İşte karşınızda, özgürlükler ülkesi Amerika’dan, her biri tarihi travmaların izlerini taşıyan yasaklı kitaplar listesi:

1. Duruma Göre Bazen Kızılderiliyim – Sherman Alexie

2007’de Ulusal Kitap Ödülü’nü ve 2008’de Amerikan Kızılderili Gençlik Edebiyatı Ödülü’nü kazanan roman, Sherman Alexie‘nin kendi tecrübelerine dayanıyor. Kitap, başkahraman Junior’ın genç bir Kızılderili olarak ilk gençliğini kabilesinde geçirdikten sonra bütün nüfusu beyaz öğrencilerden oluşan bir liseye gidişinin öyküsünü anlatıyor. 

2. Huckleberry Finn’in Maceraları – Mark Twain

Amerika’da yasaklı 5 kitap

Büyük Amerikan romanları arasında yerini alan Huckleberry Finn’in Maceraları, Mark Twain’in de en iyi yapıtı olarak kabul edilir. Eğitimsiz, batıl inançlara sahip, ama iyi kalpli bir çocuk olan Huck, işsiz güçsüz ve ayyaş babasından kaçar. Kendisi gibi kaçak olan siyahî köle Jim’le birlikte Mississippi Nehri boyunca macera dolu bir yolculuk yaparlar. 

3. Çavdar Tarlasında Çocuklar- J. D. Salinger

Roman  ergenlik çağındaki bir çocuğun,  yetişkinlerin  dünya düzenine karşı isyan edişine, Noel öncesi başına gelenler yüzünden  bir psikiyatri kliniğine kadar gitmesine yol açan sorunlarına değinmektedir.

4. Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Amerika’da yasaklı kitaplar listesi

1960 yılında yayımlandığından bu yana bütün edebiyatseverlerin gönlünde özel bir yer edinen, Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek Amerika’nın güneyinde yaşanan ırkçılığı ve eşitsizliği bir çocuk kahramanın, Scout Finch’in gözünden anlatıyor.

5. Sineklerin Tanrısı – William Golding

Eserin konusu yakın bir gelecekte olmuş olduğu varsayılan bir nükleer savaşın içinde geçmektedirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir