Pakistan ve Hindistan arasında gerilim tırmanıyor!

Pakistan ve Hindistan arasında gerilim tırmanıyor!
Haber Merkezi - 24 Aralık 2020 Abone Ol

Hindistan ile Pakistan arasındaki Keşmir hattında meydana gelen çatışmada 1 Pakistan askeri hayatını kaybetti. Böylelikle iki ülke arasındaki husumet her geçen gün daha derinleşiyor.

Pakistan ordusu Halkla İlişkiler Departmanından (ISPR) yayınlanan bildiride, Hindistan birliklerinin Satwar bölgesinde ateşkes ihlalinde bulunduğu, Pakistan ordusunun anında cevap verdiği ve Hint tarafının çok sayıda kayıp verdiği bildirildi.

Pakistan ve Hindistan arasında 2003’te varılan ateşkes anlaşmasının Keşmir’de ihlali nedeniyle iki taraf birbirlerini suçluyor.

İngiltere, sömürge olarak yönettiği Hindistan’dan 1947’de fiilen çekilirken bir prenslik olan Keşmir, Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda ikilemde kaldı.

Nüfusunun yüzde 90’ı Müslüman olan ancak prensi Hindistan’ı isteyen Keşmir halkı, 1947’de Pakistan’a katılmaktan yana tavır aldı. Ancak prens, Hindistan ile birleşmeye karar verdi.

Karara, Müslüman Keşmir halkı uymak istemedi. Pakistan ve Hindistan’ın bölgeye asker göndermesiyle taraflar, 1947’de savaştı. İki ülke arasında aynı nedenle 1965 ve 1999’da savaşlar oldu.

Varılan geçici ateşkes kararı ile Cammu Keşmir’in yüzde 45’i Hindistan’ın, yüzde 35’i Pakistan’ın doğudaki yüzde 20’lik bir kısım ise Çin’in hakimiyetine geçti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), 1948’den itibaren aldığı kararlarla Keşmir’in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halkoyuyla belirlenmesini öngörüyor. Hindistan, bu karara karşı tutum izlerken Pakistan, BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.​​​​​​​Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir