Popüler teknoloji ürünlerinden biri haline gelen 3D yazıcılar! Peki, 3D yazıcılar bunun dışında hayatımıza nasıl katkı sağlayacak?

Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminde ekipman üretimindeki başarılarıyla yeniden gündemde.

Popüler teknoloji ürünlerinden biri haline gelen 3D yazıcılar! Peki, 3D yazıcılar bunun dışında hayatımıza nasıl katkı sağlayacak?
Hanne Ballı - 10 Mayıs 2020 Abone Ol

Tıp Alanında Devrim

Birçok uzman, yakın bir gelecekte 3D teknolojisi kullanılarak doku, organ, ilaç, çeşitli protezler ve cerrahi aletler üretilebileceğini düşünüyor. Komplike olmayan kıkırdak dokular, damarlar ve dişler üretilebileceği, bu teknolojinin tıp alanında devrim niteliğinde yeniliklere imza atabileceği söyleniyor.

Gıda Ve Barınak

Çeşitli protein ve hammaddelerin şekillendirilmesiyle, gelecekte ciddi bir kriz haline gelebilecek besin sorununun 3D teknolojisi sayesinde önüne geçilebileceği ön görülüyor. Besin üretim teknolojisi NASA tarafından da destekleniyor. Bununla beraber, 3D yazıcılar barınak üretiminde de kullanılıyor. Daha önce üç boyutlu yazıcı kullanılarak 24 saatten az bir sürede bir ev üretilmişti.

3D Printer

 

Sürdürülebilirlik

Günümüzde kullanılan hemen hemen her 3D yazıcı, atık maddelerden üretilen plastik kullanıyor. Bu sayede sürdürülebilir hammadde kullanımı sağlanmış oluyor. Gelecekte 3D yazıcıların yaygın kullanımına başlanması durumunda ise üretilen ürünlerin birçoğu, geri dönüştürülebilir maddelerden elde edilmiş olacak. Bu da sürdürülebilir bir gelecek için oldukça olumlu bir gelişme.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir