Psikolog Tuğçe Ertekin’den ebeveynlere öneriler

Karantina günlerini çocuklarla verimli geçirmek isteyen ebeveynler için derledik

Psikolog Tuğçe Ertekin’den ebeveynlere öneriler
Ayşe Şeyma Arıkan - 11 Mayıs 2020 Abone Ol

Uzman Klinik Psikolog Tuğçe Ertekin, pandemi sürecinde çocuklarla evde daha kaliteli ve keyifli zaman geçirmek isteyen ebeveynler için önerilerde bulundu.

Uzaktan eğitime devam edildiği için okulu merkezde tutmanın önemli olduğunu belirten Psk. Ertekin, okul düzenini bozmadan ders çalışma rutininin sürdürülmesi gerektiğini ifade etti. “Çocuğun yaşı ne olursa olsun cep telefonu, tablet, bilgisayar, televizyon başında geçirilecek süre sınırlandırılmalı. Çocuğunuz bu zamanın dolduğunun farkına varmayabilir ama siz bu zamanı kontrol ederek plana uyularak hareket edildiğini de çocuğa göstermelisiniz” diyor.

Bu dönemde çocuklarla farkı aktiviteler yapılabileceğini hatırlatan Psk. Ertekin, bu aktiviteleri şöyle özetliyor, “Çocuğun yaşına uygun yapbozlar, maketler alabilir, bunları çocuğunuzla birlikte yapabilirsiniz. Tüm aile, birlikte kutu oyunları oynayabilirsiniz. Eğer çocuğun yaşı buna uygun değilse boyama saatleri düzenleyebilir, birlikte keyifle resim yapabilirsiniz. Bütün bunlar hem çocuğun kaliteli zaman geçirmesini hem de yaratıcı düşünme becerisini artırır. Kendinizi bu aktivitelerle sınırlamanıza da gerek yok. Ev içinde çocuğunuza yaşına uygun, küçük sorumluluklar verebilirsiniz. Örneğin; kendi odasını toplamak, kıyafetlerini katlayıp dolabına yerleştirmek, sofranın kurulmasına yardım etmek, mutfakta yapabileceği kolay tarifleri denemek… Bunları birlikte yaptığınızda paylaşımlarınız artacak, daha da yakınlaşacaksınız.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir