Uzman Diyetisyen Ayşe Huri Özkarabulut’tan beslenme önerileri

Uzman Diyetisyen Ayşe Huri Özkarabulut’tan beslenme önerileri
Özge - 10 Mayıs 2020

Uzman Diyetisyen Ayşe Huri Özkarabulut, koronavirüs salgınına karşı bağışıklık sisteminin güçlü tutulması gerektiğini belirterek yeterli ve dengeli beslenmenin önemine değindi.

Özkarabulut, “İftarda hamurlu tatlılar, pilavlar ve ağır yağlı dolmalar yapmayın.Ayrıca, hazır gıdalardan uzak durun.” dedi.İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Uzman Diyetisyen Ayşe Huri Özkarabulut,Ramazan’da doğru ve sağlıklı beslenmek için gerekli bilgileri aktardı.

“Ramazan’da balık tüketemeyenlerin bağışıklık sistemlerini güçlü kılmak açısından Omega-3 balık yağı almaları iyi olacaktır. Sebze ve salatalar ihmal edilmemelidir. Salatalara sirke ve sızma zeytinyağı konulmalı, her sofradamutlaka bulunmalıdır. Yoğurt, özellikle ev yoğurdu ve kefir bu dönemde probiyotik olmaları nedeniyle çok önemlidir. Yemek sonrası hamur tatlılarının yerine C vitamini içeren meyveler ve antioksidan özelliği olan yağlı tohumlar alınmalıdır.

Çok abartılmadan badem, ceviz, fındık savunma sistemi için iyi bir seçenektir. Ara sıra tahin pekmez de kilo alma problemi olmayan kişiler için önerilebilir.” diye konuştu.Sahurda her zaman kahvaltılık tüketilmesi gerektiğini söyleyen Diyetisyen AyşeHuri Özkarabulut, “Burada yumurta en önemli besindir.

Peynir, süt veya yoğurt tok tutması açısından mutlaka sahurda da olmalıdır. Tam buğday ekmeğinin yanı sıra tarhana çorbası, yoğurda konularak tüketilecek olan yulaf ezmesi,kayısı gibi kuru meyveler veya bunların az şekerli kompostoları ramazanda konstipasyonu önlemek açısından önerilir.” dedi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


reklam alanı
reklam alanı
reklam alanı