Rusya Rumların gönlünü aldı

Rusya Rumların gönlünü aldı
Haber Merkezi - 7 Eylül 2020 Abone Ol

Türkiye ile Yunanistan arasında savaşın eşiğine gelen Doğu Akdeniz gerilimi sürerken Rusya’dan sürpriz bir çıkış geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Güney Kıbrıs gazetesi Phileleftheros’a konuştu. Lavrov Rusya’nın Türkiye ile Yunanistan arasında arabulucu olmaya hazır olduğunu söyledi.

Lavrov, Kıbrıs’ın güney tarafına yakında bir ziyaret gerçekleştireceğini belirterek, Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkinin, Moskova-Lefkoşa ilişkilerini etkilemeyeceğini söyledi. Lavrov Türkiye ile Rum yönetimi arasındaki sorunları çözmek için arabulucu olmaya hazır olduklarının yanı sıra;”Birleşmiş Milletler, Ankara ve Lefkoşa arasındaki sorunları çözmek için evrensel bir platform. Eğer her iki taraf da ilgilenirse, Kıbrıs Rum Yönetimi ile Türkiye arasında iyi komşuluğun inşasına katkıda bulunmaya hazırız” dedi.

Lavrov, Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimin sıcak çatışmaya dönüşmesini tetikleyen herhangi bir eylemi kabul edilemez bulduklarını ifade ederek bölge liderlerine, sorunların yalnızca barışçıl metod ve hukuki zeminde çözülmesi için defalarca çağrıda bulunduklarını söyledi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir