Sarı Tilkinin ince planı!

Sarı Tilkinin ince planı!
Haber Merkezi - 15 Ekim 2020 Abone Ol

Ankara’nın müzakere masasında olmasını engellemek için çeşitli girişimlerde bulunan Rusya’nın tutumunu Rusya uzmanı Azerbaycanlı Prof. Dr. Toğrul İsmayıl anlattı. İsmayıl “Rusya, müttefiki olan Ermenistan’ın zor durumda kalmaması ve en önemlisi de bölgede statükonun değişmemesi için elinden gelen çabayı gösteriyor” dedi..

Rusya uzmanı Prof. Dr. Toğrul İsmayıl, Rusya’nın bölgede statükonun değişmesini istemediğini belirterek, Minsk Grubu eş başkanlarını da aynı amaçta olduğuna dikkat çekerek;. “Statükonun değişmemesi Rusya’nın işini yarıyor. Hem bölgede varlığını güçlendiriyor hem de Ermenistan’ın Rusya’ya ihtiyacı daha da artıyor. Rusya’nın Ermenistan’da askeri üssü var. Ermenilerle ortak ordu kurdular ve bir şekilde silah hibe ediyorlar. Ama diğer taraftan Rusya’nın Azerbaycan ile de iş birliği var. En önemlisi de Karabağ sorunu çözülürse Rusya’nın Azerbaycan’ı kontrol etmek zor olacak diye düşünüyor” dedi.

Türkiye’nin Güney Kafkasya’daki sorunlarn çözümünde aktif olmasının dengeleri değiştireceğini belirten İsmayıl, Rusya’nın korkusunun bu olduğunu ifade ederek; “Türkiye müdahil olursa dengeler Rusya ve Ermenistan’ın aleyhine olur. Bu nedenle Rusya, Türkiye’yi süreçten uzak tutmaya çalışıyor” dedi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir